Parádní milerka z ešerndorfského Fürstenbergu

Třetí kolo degustací nově nalahvovaných franckých vín ešerndorfského vinařství Horst Sauer. Časově to vyšlo dokonale, protože v sobotu začali v Hostíně prodávat čerstvý chřest. A máme se jako v Německu! Na vysvětlenou, když jsem před několika lety byl ve Frankách o prvomájovém víkendu, chřest tam frčel všude. A vařený chřest na terase restaurace nad vinicí Lump se sklenicí sylvánu byl senzační. Úvodní fotka je ale ze středečního oběda na zahradě. Už několik let se mi ve sklepě objevuje zásoba franckých Silvanerů a milerek, moselských ryzlinků a loirských Sauvignonů právě když v Hostíně začnou prodávat chřest. V Praze bedýnky rozvážím a do Hostína to mám pár kilometrů, takže pražským zákazníkům nabízím s bedýnkou vín přivézt i (absolutně čerstvý) chřest.    

Doma ovšem otvírám milerku z Fürstenbergu a zjišťuju, jak ošidné je nakupovat víno na základě degustace předchozího ročníku. Milerky Erste Lage mi většinou přišly zbytečně robustní, přehnaně strukturované a v důsledku málo příjemné: hodně struktury a málo ovoce. Letos je to jinak, víno je jednodušší a příjemně ovocné.

2022 Müller-Thurgau Escherndorfer Fürstenberg Erste Lage, Horst Sauer
Ve skleničce je světlá slámově žlutá barva s teplým odstínem, na nose intenzivní ovocná směs citrusů a jablek, zralé luční květiny, bez muškátu (pardon, po dvou hodinách s provzdušněním nacházím i odrůdově typický muškátový oříšek, ale spíš okrajově). Není to úplně příjemné a harmonické, spíš nesladěné, neučesané až divoké. V chuti stejné složení, jen podstatně sladěnější a příjemnější, ovocný mix citrusů a jablek, středně plné, svěží s výraznou kyselinou v nástupu a podobně intenzivním minerálním projevem v těle i v závěru. Chutná to trochu jako ovoce s olíznutím studené mosazné kliky, ale i přes můj surový popis je to docela příjemně sladěné. Takže struktura ano, ale tentokrát je obalená příjemným ovocem a nesená jednoduchým pevným, atletickým projevem. Je to slušně koncentrované, ale ne přehnaně, rovnováha především! 12,5% alkoholu jako ilustrace rovnováhy mezi ovocem a strukturou.

Sauerovy Erste Lage Silvaner a Riesling jsou rafinovanější a komplexnější, ale to už dávno vím, to jsem čekal. Jednodušší milerka s rovnováhou mezi strukturou a ovocem je větší překvapení (a moje druhá velká radost z aktuální sauerovské bedýnky). Mám pevné předsevzetí neotvírat nikdy druhou lahev, ale se Sauerovou milerkou je to fakt zkouška dospělosti, asi jako Tři Orlí Pera :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *