Základní Riesling a Erste Lage Silvaner od Sauerů

2022 Escherndorfer Riesling trocken VDP.Ortswein, Horst Sauer
Cha, tohle je hodně výrazný projev. Původně jsem chtěl napsat starobylý Riesling, ale hned mě napadlo, že to je vlastně moderní trend, takže se ty kategorie dialekticky překrývají :-) Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose… je to jasně ryzlinkové se zralým ovocem (bez, citrusy, jablka) a zároveň plnější, zralejší než klasické ryzlinky, včetně důrazných kamenitě minerálních tónů. V chuti klasický nástup důrazné kyseliny, dost plné tělo, zralé ovoce, přesto díky vyšší kyselině téměř střídmý projev. Pro jistotu kouknu na etiketu a 11,5% alkoholu. To je sympaticky málo, ale přesto je víno slušně tělnaté a zralé v ovoci, kvadratura kruhu vyřešena :-) Rozhodně je to zábavnější pít než seriózně popisovat, senzoricky je to podobné základnímu sylvánu – plnější, zralejší v ovoci, ale s nižším alkoholem a pěknou čistotou projevu. Hodně je poznat vápenec (OK, to je věta na zabití – vápencové podloží někdy dává vínům máslovou a lehce nakyslou podobu, kterou většinou vnímáme jako noblesu nebo ušlechtilost, a tady to i přes jednoduchost je znát.) Soukromě mě ryzlinky z vápence moc nebaví (břidlice a křemen bodují výrazně víc), ale escherndorfské ryzlinky jsou vyjímka. Druhý den je víno ještě plnější s jemně kořenitým závěrem, zkrátka se s časem a provzdušněním mění. Nic není definitivní a je zábavné ty proměny sledovat.

2022 Silvaner Escherndorfer Lump VDP.Erste Lage, Horst Sauer
Základní Silvaner zatopil pod kotlem zvědavosti. Jestli je základní Silvaner s dvanácti procenty alkoholu tak ovocný a plný, jaké bude Erste Lage? Soukromě dopovím, že pokud jde o hodnocení, tak nebude lepší, protože můj ideální Silvaner je kabinet s tenkým tělem a travnatým projevem, ale přesto mě v minulých letech bavilo pít od Sauerů i plnotučné ryzlinky a sylvány Erste Lage.

Zase bledá žlutá barva, na nose je slušně intenzivní a výrazně svěží vůně citrusů a jablek, rozkvetlé horské louky, a podle provzdušnění občas projev přechází do vitacitových tónů. V chuti docela důrazný nástup kyseliny a hodně plné tělo s kopií aromat popisovaných ve vůni: louka, citrusy, jablka, všechno s vyšší koncentrací a důrazem. 13% alkoholu. Napsal bych zase něco o tom, že Silvaner mám rád lehčí, tenčí a s kabinetní zralostí, ale s vědomím toho, že Erste Lage vína lahvovali na začátku dubna s podstatnějšími závěry počkám na půli června. Tenhle sylván má kyselinu, koncentraci, dost ovoce, a je udělaný na několik roků vyzrávání. Doporučuju Silvaner Ortswein teď a Erste Lage v červnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *