Domaene Gobbelsburg, Grüner Veltliner 2013, Schloss Gobelsburg

Při včerejší návštěvě v rakouském Kremsu jsem zaběhl i do dvou supermarketů okouknout nabídku vína. V Bille to byl průšvih, všechna nabízená vína byla z předchozích ročníků. Až ve SPARu jsem našel pár nových vín a vybral jsem narychlo pár povědomých jmen. Ceny kolem osmi EURO, najít se dá, ale ostražitost vůči starším ročníkům je na místě!
P1130957 Domaene Gobelsburg 2013 GruVe

Schloss Gobelsburg je středně velký výrobce s historií táhnoucí se až do roku 1171, a zase za to můžou mniši Cisterciáci. 36 hektarů vinic v okolí kremstalského Langenlois, soustředění na Veltliner a Riesling. Domaene Gobelsburg je víno střední řady, web o něm píše jako o klasickém představiteli tradičního Veltlineru z dunajského regionu.

Šroubovací uzávěr (praktický a elegantní, dodávám navzdory odpůrcům), zelená štíhlá lahev s klasickou etiketou. Citronově žlutá barva, výrazná. Vůně květinově ovocná, lehká, připomínající rozkvetlé louky. V chuti s jemnou perličkou, s ostře nastupující kyselinou, lehké s malým zbytkem cukru, a se štiplavým pepřovým závěrem. Minerální až kamenité, svěží, dobře pitelné. Trochu jako zrcadlo pro unaveného konzumenta, líp by se mi víno pilo na jarní zahradě. Nenáročné a nepříliš rafinované pití, ale osvěžující víno s jasně daným původem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *