Pozdní sběr pondělní, biodynamický

Až se tenhle text zobrazí na webu, budu na cestě do Rakouska k Moserům, pro víno do aktuálních biodynamických bedýnek. Dnes jen nakousnu téma, které se mně honilo hlavou o víkendu.

13 Dvojhmat

Biodynamické bedýnky měly nejmenší ohlas z dosavadních 25 bedýnkovacích pokusů a překonaly tím i úplně první bedýnky z března 2009. Cestou do Rakous budu určitě mudrovat, proč tomu tak je (jedna možnost je, že jsem to s bedýnkováním přehnal a zájem přirozeně opadá), ale předpokládám, že cestou zpátky už o tom přemýšlet nebudu. Vybírám si vinařství (a vinaře) podle vína, ne podle biodynamiky nebo jiných atributů. V Rohrendorfu u Moserů jsem byl nejmíň třikrát a všechny návštěvy byly lidsky i profesionálně uspokojivé až potěšující, prostě jsem odjížděl radostně nakopnutý a s důvěrou ve vína i lidi, co je dělají. Po ovoci jejich poznáte je, říkalo se ve staré knize, a mně bylo vždycky jedno, jestli jsou to biodynamici nebo ne, hlavně když ta vína byla dobrá.

Druhá možnost malého zájmu o biodynamickou bedýnku je, že biodynamika je téma, které zajímá jen úzkou a vyhraněnou skupinku lidí. Jsou hodně slyšet a obhajují svoje téma důrazně, ale je to téma, které většinu konzumentů nezajímá. Asi jako dětství a školství: každý má zkušenost s dětmi a školou, ale málokterý rodič pošle svoje dítě do waldorfské školy.

Mimochodem, už se sešlo několik poptávek na piemontská vína od Ginluky Battaglio (z předchozích piemontských bedýnek) a tento týden víno objednám. Pokud si chcete doplnit zásoby, teď je správná chvíle se přidat!

13 thoughts on “Pozdní sběr pondělní, biodynamický

 1. K te biodynamice – na vina nejsem expert, proto mi biodynamicke vino zni podezrele. „BIO“ me treba neprekvapi u jogurtu ale u vina zacnu dumat nad tim proc je neco jinak :)

  1. pokud se všude prezentuje, že víno je nejpřírodnější nápoj na světě, mělo by to být asi obráceně .)) vinohrad bez systémáků a herbicidů, víno pouze s minimem nutné síry dodané – to by měl být standard, a pokud tam dávám něco jiného, tak to má být na etiketě, a nepotřebuji rozlišovat nějaké označení bio a podobné „nesmysly“, je to paradoxně obráceně, když vinař dělá víno co nejvíc čistě, musí se vymezovat vůči ostatním, že vyjmenovává, co tam nepřidal … není to na hlavu ? .)

   1. ale já si stále myslím, že víno je přírodní a zdravý nápoj, dokonce i když se při pěstování hroznů používá běžná chemie. Chápu to tak, že snaha pěstovat organická a BD vína vznikla jako reakce na rozšíření průmyslových technologií v pěstování révy i ve výrobě vína, ale přesto si myslím, že zdravotní rizika konvenčních vín nejsou důvodem pro biodynamiku.

    1. “ víno je přírodní a zdravý nápoj, dokonce i když se při pěstování hroznů používá běžná chemie“….neuvěřitelné. Doporučuji si přečíst tzv. bezpečnostní listy (běžně 5-10 A4 textu s biochemickou tématikou, který by měl každý prodejce agrochemikálií – i těch povolených v bio – předložit na vyžádání). Většina konvenčních přípravků pro ošetřování plodin jsou neoddiskutovatelně karcinogeny se spoustou ostatních vedlejších účinků. Od jaké koncentrace fungují? Nikdo neví, pokud jsou vypouštěny do životního prostředí teprve 10 let, že….
     Nejde tu jen o to, komu co chutná. To je příliš antropocentrické. Mělo by se vycházet ze všeho, co vstupuje do systému, zejména již ve vinici.
     A sektářské projevy u BD? Prosím o nějakou ukázku, citaci (mimo Jolyho, to je blázen), ať nevaříme z vody. S 99% informací okolo BD co jsem se potkal, tak šlo o ověřené a pokusy podpořené a ověřitelné záležitosti. Takže tmářstvím spíše může zavánět a priori odmítání (které je tak snadné, pokud jsem laik, že).

 2. Na mne je to moc brzo po poslední bedýnce, jinak bych biobedýnku bral určitě. Jen nemám víno kde skladovat. Vinný chlaďák plný a v normální ledničce už též není místo.

 3. pro Martina V.: vite proc biodynamika? Krome toho, ze je to jakysi „upgrade“ ci „nadstavba“ k bioprodukci, je to dulezita alternativa pro ty, co nechteji pit konvencni vina. Ve vinech z konvencni produkce byva totiz tolik rezidui pesticidu, ze kdyby tolik namerili v pitne vode, ihned by bylo zakazano ji pit. Reva obecne, je-li obdelavana v konvencnim systemu beznych agrochemikalii, je jednou z na chemicke postriky nejnarocnejsich plodin. Takze mozna napoprve zni biodynamika podezrele, ale netreba se bat, opravdu, vyzkousejte, navstivte biodynamiky, uvidite ve vinicich sami. Je to dobra cesta.

  1. Technická: totéž co jsem psal výše MT, ale alternativa je pro mě už bioprodukce. A je mi líto, na strašení pesticidy nevěřím: sám jsem chodící, píšící a příležitostně sportující důkaz toho, že pravidelná konzumace konvenčních vín neškodí zdraví. I přes spoustu zkonzumované Pergolaii a dalších BD vín většinu mé spotřeby dělají vína bez certifikátů (byť si ta vína usilovně vybírám).

   Myslím, že trochu podceňuješ čtenáře, například mě. Já jsem už dávno dospělý a nedám na strašení, bubáky, strašidla ani pesticidy. Naopak mě na BD irituje podobná rétorika nápadně připomínající uzavřené sekty. Vyhraňování se vůči konkurentům (konvenční vinaři) a strašením zdravotnímu následky. Alespoň v Čechách to tak vidím – kdybych něco takového zažil v cizině u Moserů, Judith Beck nebo v Caiarosse, kdybych od nich někdy slyšel nějakou výtku vůči konkurentům za nešetrné chování k přírodě nebo zdravotní rizika, vadilo by mi to stejně jako jiné výhrady vůči konkurentům.

   Pánové oba dva (MT a Richard), obávám se, že podpora BD vín poukazováním na zdravotní rizika konzumace konvenčních vín je špatné rozhodnutí. Důvody rád sdělím soukromě, ale léta jsem učil marketing a vím, o čem mluvím – je to kontraproduktivní.

   1. Nepoukazuju primárně na zdravotní rizika .)) jde mi o princip, nevím proč mě hážeš do škatulky slepých podporovatelů BD … nepopírám, že je mi cesta těchto principů sympatická kvůli tomu, že musíš víc myslet a vnímat, ale zároveň neříkám, že každý biodynamik je ten nejlepší … je to cesta, a ne pro každého, v zásadě neupřednostňuuji BD, BIO či cokoliv jiného, důležité je pro mě samotné víno a vše okolo, abych si udělal komplexní představu (je spousta lidí, co umí a nejsou BD a nepotřebují certifikaci, a je spousta vín s určitou známkou a nejsou dobrá). Prostě to takto mám, i když chápu, že někdo jiný to má jinak a respektuji to. Můj komentář byl ryze pragmatický – proč nemůže být na etiketě vína napsáno vše, co do něj „uměle“ dodáš a musíš argumentovat u tohoto vína jinak. Toť celé. Poukazování na zdravotní rizika – na to ti kašlu, na to jsem ani nemyslel, ať si každý dělá co chce .) Nemyslím si, že by člověk byl tak daleko, aby řešil své okolí, natož pak zdravotní rizika u sebe samého .)))

 4. Me je svym zpusobem jedno, jestli ma vinar bio(dynamickou) certifikaci. Jsou producenti vice ci mene konvencni, kteri celkovou kvalitou sve produkce a svou filozofii strci nejednoho biodynamika do kapsy. Jsem si skoro jiste ze ani v Golsu, ani u caiarossy ani u Seppa Mosera jim zadna domaci zviratka po vinarstvi nepobihaji, abysme si mysleli, ze to delaji prirodne. Naopak jsou to velmi moderne vybavena zarizeni… Kdyby si vsichni nejlepsi burgundsti vinari meli na sve lahve psat, jake vsechny normy a certifikaty splnuji, asi by se jim na etikety uz ty magicke napisy jako corton, meursault perrieres, la tache a dalsi uz nevesly…

  1. Děkuju za komentář, ale pokud jde o Burgunďany, možná to není nejlepší příklad. Oni jsou (možná) dobrý příklad toho, jak lze kličkovat mezi všemi požadavky a podmínkami přesně tak, aby žádný nikdy nesplňovali a přitom se zdálo, že splňují všechny. Pavel Jelen mě dlouho štval upozorňováním na to, že můžou doslazovat a občas toho i využívají (snad to nepřekrucuju), nedávno mě zase dostal Willi Balanjuk, když burgundské vinaře nazval mistry světa v dokyselování. Kdyby měli na své lahve psát, co všechno NEsplňují, už by se jim tam ty Cortony nevešly :o))) No a co na tom, pokud jde o šardonku a pinot, jsou to mistři světa…

 5. Grüner Veltliner Breiter Rain 2011/12, Erste Lage, Sepp Moser – výborný, nezvyklý, plný, hutný, delikátní, zajímavý, jiný směr od obvykle lehčích, svěžích a říznějších veltlínů,plně odbouraná kyselinka, příjemná pepřovitost v závěru. Tenhle směr jsem do teď neznal, opravdu lahůdka.

  1. Děkuju za poznámku! Konkrétně tohle víno se nebude líbit každému, jsem připravený i na méně příznivé hodnocení a názory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *