Dobrodružství na vinné stezce

Sklep Reverdy

Na nedávnou degustaci mi dva návštěvníci půjčili Dobrodružství na vinné stezce. Proslulá kniha Kermita Lynche má podtitul „Tour de France dovozce vína.“ Zatím jsem na začátku, ale řežu se přitom smíchy.   

Už jsem na blogu psal o vinařském paradoxu: vinohradnictví a vinařství je obor s tradicí a velkou setrvačností, ale zároveň se rychle mění. Naše představa, že dnešní situace je tu odjakživa (a bude trvat věčně nebo se jen lineárně měnit) je úplně zcestná. Sám jsem tady psal o vinaři z burgundského Gevrey, kterého pět hektarů vinic ještě před pár desítkami let nedokázalo uživit. Po pondělní degustaci jsme dlouho do noci mluvili s návštěvníkem, který žil v devadesátých letech v Dijonu. Říkal, že v Burgundsku byli vždycky dva druhy zemědělců: ti, kteří chovali krávy a ti, co pěstovali hrozny. Kravaři byli ti opravdoví farmáři, vinohradníci byli chudáci. Jděte si dnes koupit Gevrey-Chambertin AOC a poznáte, že se situace změnila. Knížka popisuje tu změnu, ale její autor Kermit Lynch byl jeden z těch frajerů, kteří změnu způsobili.

B Baudry

Jižní Svah před časem chtěl překlad, já bych to nepřekládal. Raději bych vydal české Adventures on the Wine Route. Nepochybuju, že Dominec, Míčka nebo Čejka mají dost vzpomínek a zkušeností na podobnou knihu pro domácí čtenáře (navíc Tomáš Dominec rád a dobře píše!). Některé historky Kermita Lynche jsou totiž univerzální. Třeba ta o platinové blondýnce, která hned na straně 4 obdivovala, jak vzrušující ty cesty za vínem musí být: „Kdybyste potřeboval někoho, kdo by za Vámi nosil kufr nebo dělal cokoli jíného, dejte mi vědět. Strašně ráda bych příště jela s Vámi.“ To se asi stalo každému dovozci, některé příběhy by se nepochybně opakovaly i v českých verzích.

Kermit Lynch byl jeden z podstatných důvodů, proč jsem v srpnu 2015 v Alsasku zajel do vinařství Kuentz-Bas. Výsledkem byly podzimní alsaské bedýnky. Kuentz-Bas tehdy nemělo nijak vysoký rating, ale Lynch má prostě na dobré vinaře nos. Teď o Velikonocích přemýšlím o cestě do Toskánska. Chtěl bych přivézt dobrou Vernacciu di San Gimignano. Jestli pojedu, vezmu si s sebou Lynchovu knížku a pokusím se ji tam dočíst. Snad mi to pomůže v Itálii podobně jako jeho doporučení na Kuentz-Bas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *