Černá paní, víno z Bojnic

P1320094 Čierna pani Alibernet 2013
Otvíral jsem Černou paní připravený víno okamžitě vylít, ale kupodivu je dost dobré. Ambaláž je ovšem děsná, štíhlá vysoká bordeauxská lahev a etiketa stylizovaná do rudé a zlaté barvy, která víno marketingově umisťuje spíš do vykřičeného domu než do vietnamské večerky. Výrobce, Bojnický vinný dom a odrůda Alibernet. Ročník 2013 a 13,5% alkoholu. Výrobce má v Bojnicích hotel a vyrábí víno, na příšerné etiketě je zřejmě stylizovaná fotografie někoho z rodiny. Dál už to ale bude samá chvála.

Název Čierna pani odkazuje k odrůdě Alibernet, což byl druhý důvod mých rozpaků a nízkých očekávání. Ve skleničce impresivní temná rudofialová barva, ve vůni zprvu zelené tóny a nezralé ovoce, ale po chviličce se už víno nadechlo a předvádí lepší představení: černý rybíz, paprika, kmín a další koření. V chuti je to od počátku pecka, hladké, čisté, kompaktní, s dobře zabudovanou kyselinou a červeným ovocem. Červená paprika, příjemné koření, balsamikové tóny a hodně pěkná harmonie. Je to čisté, hladké, vyvážené. Nemá žádnou hloubku a málo osobitosti, ale jako komerce je výborné. Zatím působí ještě trochu mladě a za rok by mohlo být lepší, ale už teď je to velmi povedené a pitelné víno. Podle etikety jsem čekal drsnou komerci, ale kdyby tohle měla být běžná komerce, tak sláva! Cenu neznám, byl to dárek.

6 thoughts on “Černá paní, víno z Bojnic

  1. Mám i lahve bez etiket vzhledem k tomu, že prodavají pouze v hotelu. Ale to by nebylo to pravé pro profika Tvého formátu. Doufal jsem, že Tě obal řadně znejistí. Smál jsem se úvodní větě Tvé recenze celou cestu z N. Jíčína do Havířova. You made my day!

  2. Dobrý deň. Tešíme sa, že sa naše víno dostalo až do Prahy. Vinárstvo Lekýrová pivnica, je malé rodinné remeselné vinárstvo s nízkou produkciou. Víno je predajne len v Hoteli Bojnický vinný dom, ktorého je majiteľom pán Lekýr, teda tvorca vína. K adjustáži asi toľko, že víno je viacmenej pre potreby hotela, jeho hostí a je tiež v predaji v našej hotelovej vínotéke, takže žiadna komercia, víno nieje k dispozícii nikde inde. Nakoľko ide o naturelne víno , vo víne je použité len nevyhnutné množstvo síry, vinifikacii je tradičná, skôr starosvetská. Taktiež i flašovanie a adjustáž sa vykonáva ručne. Sme radi, že Vám víno v konečnom dôsledku chutilo. V našom hotel nájdete vína z vlastnej produkcie zo Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, budeme radi ak nás navštívite a ochutnať naše vína s jedinečného terroiru juhu stredného Slovenska. S pozdravom somelier hotela Bojnický vínny dom Bc. Peter PALESCH, VinAk

    1. Dobrý deň, srdečne Vás pozdravujem z Bojníc. Som rád, že Vám víno chutilo, ale nebudem sa vyjadrovať o našom víne, ale o etikete, ktorú ste nám skritizovali. Ako to už väčšinou býva, aj táto etiketa má svoj zmysel. Súvisí s prostredím, kde sa víno predáva – podotknem, že víno predávame exkluzívne v našom hoteli a nie je distribuované do vinoték ani do iných obchodov. Na Bojnickom zámku sa traduje legenda o Čiernej a Bielej pani preto sme zvolili tento názov vína a preto aj tá fotka na fľaši. Náš pôvodný nápad na dizajn etikety sme sa snažili viac krát zmeniť na niečo „modernejšie“, ale nebolo to prijaté zo strany našich zákazníkov. Ľudia, čo si naše víno kupujú nám vyslovene hovoria, „ale chcem to s tou etiketou čiernej pani“, lebo si ho odnášajú ako suvenír z Bojníc. Mali sme tú česť reprezentovať Slovensko či už na patentovom úrade EÚ v Španielsku, v Európskom parlamente v Bruseli a Štrasburgu alebo na ambasáde v Ríme, etc. a naše vína sa stretli s tým najpriaznivejším ohlasom a etiketa bola chválená ako originálna a zaujímavá. Viem, že trendy nie sú takéto, ale ako hovorím, ťažko sa vyjadrovať k niečomu k čomu nepoznáte celý príbeh. Vždy je to ale lepší prípad ako štandardná etiketa a zlé víno, čo ako sám viete nebýva zriedkavosťou :-) Ďakujem za Váš názor a hádam si ešte s našim vínom niekedy pripijete. S úctou k Vašej práci, Ing. Michal Lekýr de Divek, výrobca vína a majiteľ hotela Bojnický vínny dom

  3. Děkuju za oba komentáře z vinařství. Je jasné, že mám v oblibě jiné etikety, ale jsem rád, že takový rozdíl v názorech dokážeme překonat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *