Dnes o dvou levných Chianti ze sámošky

V toskánských Macanticích je všechno při starém. A to je dobře. Jen žádné změny! Naučil jsem se přijímat jen mírný pokrok v mezích zákona. Drobné radosti, jako čerstvé ragú, které koupíte v místních sámoškách balené, 20 deka za 4 EURO. Vydá na čtyři porce pasty a nemůžu se ho nabažit. Nebo Campari, kterým si vylepšuju levné ovocné limonády. Od kamarádky z Parmy jsem dostal domácí focacciu a byla skvělá, bohužel mnohem lepší než focaccie (chleby) ze sámošky. Občas se opakují i vína, která kupuju v místních prodejnách.  

Chianti Rùfina 2021 DOCG, Conte Busi
Hrabě Busi je jen přejmenované vinařství Villa Travignoli, které jsem v lednu 2018 přivezl do ČR. Giovanni Busi je dnes předsedou Consortia Chianti Rùfina (nebo ještě nedávno byl, neznám aktuální stav), ale já jsem se tehdy po prvním dovozu rozhodl hledat další dodavatele. Následně jsem v neděli v hypermarketu objevil Rùfinu za 4,90 EURO a kvůli tomu starému dovozu koupil. Ta cena je dvousečná, sice svádí ke koupi, ale zároveň nastavuje očekávání drsně nízko. Dodatečně jsem našel poznámky o stejném víně z roku 2022, které mi daly návod, jak se s dilematem nízké ceny vypořádat, protože v nich je všechno.

Tmavě rudá barva s typickým místním odstínem, na nose středně intenzivní Toskánsko s piniovým lesem, lesními plody, pryskyřicí a zemitostí. V chuti zase typické Toskánsko, lehký projev s lesními plody a peckovinami, trochu dřeva, dobrá kyselina, slabá čistota. 13% alkoholu beru jako přednost, celkově je to dobře pitelné a vlastně lepší než jak napovídá cena 4,90 EURO, ale přesto v kategorii, která u mě nevzbuzuje nadšení.

Faunae 2021 Chianti Classico DOCG, Frescobaldi
Frescobaldi je jeden z největších toskánských výrobců, což samozřejmě obnáší i supermarketová vína. Konkrétně dnešní Faunae stálo pod deset EURO, což je na Chi Classico nápadně málo. Koupil jsem ze zvědavosti a bez obav, protože jsem od Frescobaldi už měl zajímavá vína za podobné nebo nižší ceny.

Ve skleničce je světlejší višňově rudá barva, na nose málo intenzivní višňová vůně, lehká a svůdně ovocná. V chuti je to jednoduché, hodně mladé, ovocné do višní a malin, bezvadně pitelné. Slušná kyselina, slušná harmonie, pěkné selské víno. 13% alkoholu. Když se řekne Chianti Classico, tak bych očekával vetší hloubku a komplexnost, ale kdybych nevěděl, že to je Classico a měl hodnotit naslepo (případně s tím, že stojí 9 EUR), tak s pochvalou. Ve stobodovce by víno nebylo oslnivé, ale jako doprovod masité večeře výborné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *