SKB 60 – Chianti Rùfina z Travignoli

BL P1350428 4x Travignoli

Když se mi v minulosti stýskalo po letním Toskánsku, plnil jsem blog fotkama a vzpomínkama na návštěvy toskánských vinařství. Letos můžeme společně zahánět touhu po slunci italskými víny, a jestli se ke mně přidáte do Skleničkových bedýnek, začneme v lednu s Chianti Rùfina ze starobylého vinařství Travignoli. Stojí to za to!  

BL P1350140 Giovanni Busi

O návštěvě ve vinařství jsem tady psal v prosinci, takže to shrnu jen stručně. Rodinný podnik od roku 1800 má písemně dokumentovanou historii od roku 1100. Dnes ho řídí hrabě Giovanni Busi (fotka nahoře). Mají asi 70 hektarů vinic a vyrobí ročně kolem 400 tisíc lahví vína, navíc olivový olej. Degustoval jsem jejich vína třikrát. Poprvé v říjnu na davové degustaci v pražském Hiltonu, podruhé v listopadu v Pelago s Giovannim Busi a jeho synem Clementem. Potřetí doma sám nebo s návštěvami, v prosinci jsem postupně otevřel všechna základní vína.

BL P1350243 krajina Cézanne

Bavily mě zejména dvě věci. Typický charakter Chianti Rùfina a včetně rustikálního, selského projevu nejlevnějších základních vín. To jsou ta stájová aromata, která si podvědomě spojuju se základním Chianti a speciálně s Chianti Rùfina. Někdo to nemá rád, já to oceňuju (pokud to nepřesáhne jistou, raději malou, míru). Druhá vlastnost, která se mi líbila, je výborný poměr kvality a ceny. Základní Chianti Rùfina, Governo a Tegolaia jsou poctivá vína za výbornou cenu.

Sestavil jsem z vín dvě nabídky. První (bedýnka A) je průřezová a obsahuje téměř celou produkci Travignoli. V poznámkách k jednotlivým vínům uvedu i výhrady – třeba úvodní bílé Gavignano s cenou do 200 kaček je (podle mého názoru) slušné čisté bílé víno k jídlu, ale jaksi zaměnitelné s mnoha jinými. Vedle šesti vín, shrnujících celou produkci vinařství, nabídnu i trojici, kterou soukromě považuju za nejlepší výběr. Zima teprve začíná a někomu se může hodit i druhá bedýnka :-)

BL P1350505 Gavignano Bianco

Gavignano Bianco 2017 IGT Toscana. Hned v lednu první víno ročníku 2017. Chardonnay s deseti procenty Sauvignonu Blanc. Sklizeno v srpnu, vyrobeno v nerezovém tanku a rychle nalahvované. Už jsem to napsal výše: čisté bílé svěží víno k jídlu s hodně zralým ovocným projevem. Příjemné, ale snadno zaměnitelné.

Chianti 2016 DOCG Borgo Santa Fiora. Etiketa s obrázkem středověké podoby statku Villa Travignoli se tváří archaicky stylizovaně, ale nasadila mi do hlavy brouka: nebyla inspirace architekta původní stavby erotická? Jestli se ještě někdy dostanu do Pelaga, musím se hraběte Giovanniho (opatrně) zeptat. Ve skleničce je středně plná temně rudá barva, příjemná svěží vůně lesních plodů, jehličnatého lesa a lehký dotek stájových vůní, který si spojuju s vesnickými víny z Rùfiny. V chuti lehké, svěží, jednoduché a dobře pitelné. Suché s ovocitým tělem (málo zralé lesní plody a červené ovoce), letmý dotek taninů v závěru. 13% alkoholu, připravené v nerezových tancích. Jednoduché základní víno k jídlu nebo na každodenní pití.

Chianti Rùfina 2016 DOCG. Základní Chianti Rùfina školené ve velkých sudech. Temně rudá barva, serióznější vůně, ve které dominuje zralé ovoce a jemná vůně kůže. Jsme stále v jednodušším segmentu, vůně v intenzitě neláme žádné rekordy, ale je čistá, příjemná a toskánská. V chuti suché s pěknou kyselinou, plnější (zralejší) v ovoci a s pěkným minerálním závěrem (doslana). Spíš krátké s delší dochutí. I přes jistou jednoduchost je to dokonale čisté a harmonické, s dotekem sudu. Můj první favorit.

BL P1340591 Travignoli Ruffina

Chianti Rùfina 2016 DOCG Governo. Jsem nekritický, Governo se mi moc líbí. Čisté Sangiovese školené v sudu, do kterého byly po vykvašení přidány celé hrozny Sangiovese. Prý to býval i v Toskánsku tradiční způsob výroby, v poslední době opuštěný. Temně rudá barva s nahnědlými kávovými odstíny. Ve vůni je to návrat ke klasickému Sangiovese a jeho lesním aromatům, lesní plody a piniové háje :-) V chuti se opakuje Chianti Rùfina 2016 se zvýrazněným ovocným projevem, kulatější a hlubší, snad i přitažlivější. Určitě se zlepšila struktura a uhladil závěr chuti. Dlouhé je to. Postupem času se mi líbí stále víc.

Chianti Rùfina 2014 DOCG Riserva Tegolaia. Hodně temná rudá barva. Na nose hodně expresivní Sangiovese s důrazným ovocným projevem až do přezrálého červeného ovoce. Trochu lesa, proměnlivá vůně. V chuti se opakují dojmy z vůně, je důrazná v ovoci, zralá, plnější v těle a s pěkným kořenitým závěrem (pepřová tečka) a hladkými taniny. 13,5% alkoholu, vyšší koncentrace a celkově teplejší, středomořsky ohnivý projev. Efektní a přitažlivé, skvěle pitelné.

Calice del Conte 2010 IGT Toscana. Supertoskánec se sedmdesáti procenty Merlotu a třiceti Cabernetu Sauvignon. Mám deficit poznámek, víno jsem si z návštěvy nepřivezl. Jediná poznámka z října je o tom, že i přes mezinárodní složení působí jako typické Toskánsko. Ročník 2010 už bude brzo vyprodaný, o důvod víc rychle bedýnku přivézt!

BL P1350122 výhled z Travignoli

Bedýnka A
Gavignano Bianco 2017 – 200 Kč
Chianti 2016 Borgo Santa Fiora – 200 Kč
Chianti Rùfina 2016 – 230 Kč
Chianti Rùfina 2016 Governo – 300 Kč
Chianti Rùfina 2014 Riserva Tegolaia – 440 Kč
Calice del Conte 2010 – 490 Kč
celkem 1 860 Kč

Bedýnka B aneb zimní výběr pana Skleničky
Chianti Rùfina 2016 – 2 lahve
Chianti Rùfina 2016 Governo – 3 lahve
Chianti Rùfina 2014 Riserva Tegolaia – 1 lahev
celkem 1 800 Kč. Už jsem psal, že Governo a základní Chianti Rùfina z velkých sudů jsou moji favoriti, tady je to potvrzené :-) Můžete si samozřejmě vymyslet i vlastní sestavy, pokud to budou násobky šesti lahví. Pan Sklenička doporučuje 6x Governo, protože to se neomrzí.

BL P1350116 starý lis na olivy, Travignoli

Jestli si chcete pořídit degustační bedýnku vín z toskánského vinařství Villa Travignoli, musíte se přihlásit… Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Uzávěrka přihlášek bude za týden, ve středu 10. ledna. Předpokládám, že vína přivezu až v týdnu kolem 25. ledna a vydávat je budu na přelomu ledna a února. Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky). Jestli chcete odjet na dovolenou, můžete si termín odeslání vín posunout podle svých potřeb. Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví zdarma).  Přihlásit se můžete tady.

4 thoughts on “SKB 60 – Chianti Rùfina z Travignoli

  1. Jedna se o jednorazovou akci nebo lze objednat prvni degustacni bedinku 6-ti ruznych a pak nejaky ten karton toho co si konkretne vyberu? Vozite jenom pro radost sobe a znamym nebo umite i fakturu „reklamni predmet – tiche vino opatrene etiketou odberatele“

    1. Napsal jsem na e-mail podrobně, tady jen tolik: jak často říkají Pravidla českého pravopisu, oba způsoby jsou možné. Ale vozím jen malý počet lahví nad sumu objednávek, obvykle rychle zmizí. Není 100% spolehnutí na to, že ta vína budu mít.
      Faktura není problém. Všechna vína jsou normálně přihlášená na Celním úřadě, takže je musím vyúčtovat. Všechny platby jdou bankou, takže s fakturou nebo bez faktury není žádný rozdíl. Faktura není žádná komplikace, to je naprosto OK. Imho do účetních nákladů můžete zahrnout jakékoli tiché víno do 500 Kč + DPH, takže ani není nutné psát „víno opatřené etiketou odběratele,“ ale už jsem tisknul na samolepky i loga zákazníků. Díky dvacetileté praxi v DM mám navíc různé formáty samolepek nastavené v počítači :-) takže jsem dokonce schopný to i dodat.

    1. Nejlépe když mi na soukromý e-mail napíšete, jakou sestavu chcete. Některá vína ještě mám, jiná jsou už pryč. Něco vymyslíme :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *