Deset let stará Morava


Skeptické názory na archivaci jsem tady předváděl zrovna nedávno, tak pro jistotu dodávám, že moje skepse se VŮBEC nevztahuje na vína z Komunitních bedýnek. Při vší skromnosti musím napsat, že (například) čtvrté bedýnky v březnu 2010 skrývaly některé klenoty!   

Řeč je o prvních slepých bedýnkách, kde měli účastníci určovat šest odrůd moravských vín. Tento týden jsem doma našel několik zapomenutých lahví vína označeného jako SKC1. Byl to Cabernet Sauvignon ročníku 2009 tvrdonického vinaře Jana Bartoše. Pochopitelně jsem lahev otvíral naprosto uvolněný a připravený deset let starý moravský kabernet bez slitování vylít… ale byl naprosto perfektní. Po deseti letech!

Cabernet Sauvignon VzH 2009, Jan Bartoš, Tvrdonice
Bez etikety, jen popsaný fixou, s korkem z drti. Šel do velké kulaté sklenky, vzhledem je to lehce nafialovělý karmín se zákalem, asi nefiltrovaný nebo jen s hrubou filtrací. Vůně středně intenzivní, jemná, kabernetová, nedůrazná. V chuti pěkná kyselina, paprika, černý rybíz, ostružiny, trochu zelené, ale do papriky a kabernetu. Alkohol nevystupuje, ale je znát, celé je to spojené a ohlazené. V závěru ještě lehounce taniny, ale podle všeho víno nebylo v sudu, jen v plastovém nebo nerezovém tanku. Je to naleželé, bez mladické svěžesti, ale taky bez oxidace nebo únavy. Neřekl bych, že víno deseti roky získalo úžasnou komplexnost, jen se ohladilo a zachovalo v dobrém stavu. Tipoval bych, že vinař zasířil a že předpokládal brzkou konzumaci, ale díky vyzrálé surovině, troše taninů z hroznů (a síře?) kabernet v dobré formě přežil deset roků. Pro mě příjemné překvapení a kdybych měl někdy v blízké budoucnosti dělat slepou degustaci, určitě bych to považoval za prvotřídní chyták.

Tím samozřejmě nechci říct, že takovou kliku budete mít se všemi víny z Komunitních bedýnek, ale kdo ještě pamatujete první slepé bedýnky v březnu 2010, šup šup na aktuální beaujolaiskou bedýnku Erika Janina! Kdo měl jednou kliku, ten ji bude mít zase :-) Podrobnosti jsou tady, přihláška je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *