Con Vento 2020

Když už chci ochutnat místní vína, Castello del Terriccio je povinnost, protože ze všech vinařství sídlí úplně nejblíž místu, kde teď bydlím. Terriccio je takový přelud: vinařství má budovu a pozemky v nedaleké Vadě, na etiketě vína je jako adresa Castellina Marittima v provincii Pisa. Český dovozce dokonce uváděl jejich vína jako Bolgheri, což je úplná hloupost (a nedávno jsme mu to s jedním kolegou na FB napsali a hle, změnil popisek na něco jako vína která nejsou z Bolgheri.). Jinak je to jev poměrně hodně rozířený, vinařství zeměpisně patří do téměř neznámé denominace Montescudaio, ale vína raději zatřiďuje jako IGT Toscana, protože slovo Toscana prodává. Je to trochu obskurní praxe, ale vinařství má velké ambice a jejich ceny odpovídají jejich ambicím a ne apelaci Montescudaio DOC.  

Jestli máte rádi historizující legendy, tak tady jedna je: vinařství odvozuje tisíciletou tradici od prapůvodního etruského osídlení, středověkých biskupů a papežů, ale… až do sedmdesátých let minulého století byly pozemky rozděleny mezi 63 nájemců, kteří zde pěstovali… zeleninu a kukuřici. Až v roce 1975 se nová hlava rodiny rozhodla přeměnit polnosti na vinohrady.

Con Vento je směs Sauvignon Blanc a Viognier, vyráběná jen v nerezových tancích. Jméno je odvozené od zemědělské usedlosti, jejíž jméno je odvozené od slova Convent, tedy dům pro staré mnichy, kteří již nemohli pracovat. Tolik další legenda vyčtená z webu :-) Chápejte mě správně, nic proti podobným berličkám nemám, ale ta úvodní o tisícileté etruské historii a vinohradech vysazených roku 1975 je nejlepší. Stejně jako věta z webu o roční produkci 4000 lahví. To vypadá jako velmi exkluzivní číslo a já si vážím toho, že jednu z těch pouhých 4000 lahví můžu ochutnat, ale úplně mi to neštymuje s tím, že jsem víno koupil v největším hypermarketu v Cecině.

Dost úvodů a pojďme na víno. Vyrábí se od ročníku 1985 (takže skoro 40 let staré vinice), Viognier a Sauvignon Blanc. 5600 keřů na hektar, nadmořská výška asi 100 až 320 metrů. Obě odrůdy sklízeli už od 14. do 24. srpna (!). Studená macerace 24 hodin, lisování malým tlakem a šest měsíců v nerezovém tanku s jemnými kvasinkami, s chlazením a bez jablečnomléčného kvašení. Odrůdy se zpracovávají separátně a mísí se až před lahvováním.

Con Vento 2020 IGT Toscana, Castello del Terriccio
Ve skleničce je zlatavě žlutá barva, výrazná na toskánské bílé, ale ne přehnaná. Na nose příjemná a elegantní ovocná a květinová vůně. Je to hodně pěkné, ale není to dost zelené a aromatické na Sauvignon (jak ho znám), a vlastně ani Viognier (Terriccio neuvádí poměr obou odrůd). Ale je to moc pěkné. V chuti velmi harmonické a celistvé, spojené. Kyseliny přesně akorát, středně plné tělo, bílé broskve a meruňky, kamenná mineralita, jemně kořenitý závěr, elegance. 12,5% alkoholu. Snesl bych víc kyseliny, ale baví mě to, jak obě odrůdy zanikly ve víně. Hádám na převahu Viognieru, protože ten znám málo. Sauvignon nepoznávám v podtržené formě (to vůbec) ani ve zralém projevu, tak snad ten vyzrálejší Viognier :-) Odrůdy nejsou nic, víno je všechno. Za 18 EUR v supermarketu výborné, ale jak už jsem naznačil výš, gram kyseliny ztracený při studené maceraci mi chybí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *