Chardonnay z Maconu

BLOG P1230136 Crémant C de la Greffiere

První neuspořádané a nestrukturované dojmy z dovolené v Mâconu, bez nároku na přesnost. Na dovolené je dobré držet se osvědčené kvality. Na druhé straně se snažím využít příležitost a poznat co nejvíc z místních vín. Cestou jsme se stavili v Meursaultu a koupili krabici místních vín, základní Bourgogne Blanc trumfuje většinu místních, mâconských vín. První dojem je, že se místní vinaři (až příliš) inspirovali zvyšováním cen v Cote d’Or, ale noblesy Meursaultu zatím nedosáhli.   

BLOG P1230254 Berzé vinice

V dubnu jsem z dvoudenní návštěvy Mâconu a hlavně Viré-Clessé získal dojem, že sekty (Crémanty) budou táhnout. Teď jsem na nic podobného nenarazil, a když ochutnávám mâconská tichá vína, klasické Premier Cru z Montagny (viz Berthenet) nebo základní BB z Cote d’Or je za menší cenu lepší než vysoko naceněný Mâcon. Najdou se vyjímky, ale není to automatické. V dubnu jsem se na mâconském Salonu potkal s místním vinařstvím Domaine Chêne a tehdy mě moc nezaujalo. Dnes jsem k nim zajel (jsou asi dva kilometry od našeho domečku) a jsem ochotný změnit názor. Ze čtyř ochutnaných vín se mi hned dvě zdály vhodné k dovozu do Čech, takže se k nim možná ještě vrátím. (Bohužel, aktuální Crémant k nim nepatří).

blog P1230326 Roche Vineuse 2014 Domaine Chene

Mâcon La Roche Vineuse 2014, Domaine Chêne, Milly Lamartine

Tradiční až naivistická etiketa a slušný celokorek. Světle žlutá citronová barva, nos květinový a citrusový s minerálním tónem. V chuti svěží, s pěknou ale ne přehnanou kyselinou, citrusové, reduktivní, středně plné, hladké s příjemným minerálním závěrem. Střídmé ve struktuře i projevu, ale jinak dobré a zábavné pití. Popravdě mě bavilo víc než jejich Mâcon Villages, kulatější, plnější, s výrazně ovocným projevem, ale bez minerality, kterou cítím v La Roche Vineuse. Někomu se může zdát zbytečné otvírat tohle víno tak brzy, ale přemohla mě zvědavost a marnivě jsem ho chtěl poznat dřív než všichni ostatní. Koupil jsem si i barikované La Roche Vineuse 2012, to je už hotové a seriózní víno, ale na prázdninové pití v maconském večeru kdy teplota stále moc neslézá pod třicítku je to výborné. Zlatá medaile z letošní soutěže v Paříži, takže nejspíš s výborným hodnocením nebudu sám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *