Cestou pro víno

BLOG P1270988 kolotoč

Pan Sklenička je zase na cestách, dnes jen pár fotek z putování. Vyrazil jsem už o půl šesté ráno, abych dojel za světla a trochu se rozkoukal. Už jsem tady nebyl asi šest roků a na náměstí jsem nemohl trefit, ale když jsem tady byl naposledy, ten kolotoč tu stál taky.   

BLOG P1270992 socha vedle kolotoče

Prázdná socha mladíka kráčejícího s kufříkem do práce stála hned vedle, ale tu si z dřívějška nepamatuju. Typické budovy v pozadí říkají, kde jsem dnes večer přistál.

BLOG P1280010 Beaune budovy

Pro jistotu jsem si vyfotil ještě pár dalších, tahle je typická. Počasí, půda, architektura, lidé. Terroir :-)

BLOG P1270982 bistro venku

Odpoledne bylo v Beaune 8 stupňů, ale foukal studený vítr. Francouzkám a Francouzům v bistrech to nevadilo, seděli venku a srkali (taky) pivo.  já jsem klepal kosu. Koukněte na ty stylové sudy. Tradice! Bordeauxské bariky vypadají jinak…

BLOG P1280008 Alex Gambal

Vývěsní štít známého vinařství, hned proti koloniálnímu domu z předposlední fotky. Čtenáři můžou hádat, ale bedýnkářům je to jasné, jedu pro víno do Skleničkových bedýnek. Původně jsem si ho chtěl nechat přivézt spedicí, ale spočítal jsem si, že na směnném kurzu EURa a bankovních poplatcích ušetřím při platbě v hotovosti víc, než co mě stojí hotel. Když se nad tím zamyslím… to sou paradoxy! Tak jsem vyměnil papírky ve směnárně a napsal vinaři, ať připraví Pinoty na čtvrteční ráno.  Jestli dojedu bez nehody, pinotová bedýnka bude už od pondělí.

BLOG P1280029 Chard Terres dorées

Moc se mi nechtělo jet na otočku 2000 kilometrů, ale nelituju. V beaunských blešárnách pro turisty jsem šetřil a nekupoval, ale v nejlepší místní vinotéce jsem nakoupil dvě vína, konkurenční k těm, co jsem měl v bedýnkách (Chardonnay od Terres Dorées je vynikající!). Navíc jsem konečně po letech koupil i novou ročenku Revue du Vin de France, asi nejlepšího průvodce po francouzských vinařstvích. První zalistování mi připravilo nebetyčnou satisfakci pokud jde o poslední božoléské bedýnky. Dvě vinařství, která jsem už podruhé dal do beaujolaiských bedýnek, Louis-Claude Desvignes a Paul Janin, skončila obě s dvěma hvězdičkami mezi šesti nejlepšími podniky. Nikdo nedostal lepší hodnocení, hurá! Pokud jde o Beaujolais, dostal jsem do bedýnek absolutní špičku (a jasně, že na žebříčky můžeme mít každý svůj názor, měl jsem kliku). Snad se mi podaří i zítra přivézt nějaké pitelné burgundské Pinoty :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *