Bedýnky 79, toskánské Carmignano a Tre Bicchieri

Carmignano Wiki
Jestli se vám zdá, že s další bedýnkou spěchám, tak máte pravdu. Přesně před třemi týdny jsem tady nabízel burgundské Pinoty a teprve v pondělí jsem je rozeslal účastníkům. Pospíchám a nemám klid, protože do příští bedýnky jsem našel hned dvě toskánská vína, oceněná nejprestižnějším italským vinařským oceněním. Tre Bicchieri (3 skleničky) uděluje každoročně ročenka Gambero Rosso nejlepším italským vínům, na degustacích s malinkou nadsázkou říkám, že pro tenhle diplom by italští vinaři vraždili. Navíc je to vinařství za malého a téměř neznámého regionu v Toskánsku, asi deset kilometrů od Florencie. Oblast se jmenuje Carmignano a vinařství je Fattoria Ambra.  

TreBicchieri-logo-400x400-300x300

Před rokem dostalo Tři Skleničky jejich Carmignano Santa Cristina in Pilli 2015. Když jsem si teď dopisoval s majitelem a enologem Beppem Rigoli, napsal poznámku, že Tři Skleničky dostalo jiné víno. Protože vím, že Gambero Rosso už začalo zveřejňovat letošní seznam laureátů, že je postupně zveřejňuje od jihu a dostalo se zatím jen k Basilicatě, tak jsem se zeptal, jak to přesně je? Mám to zatím neoficiálně, na konkrétní víno si musíte počkat, až je na webu zveřejní Gambero Rosso, ale v nové toskánské bedýnce budou hned dvě vína oceněná Třemi Skleničkami. Jedno s loňským oceněním, druhé s letošním. A podržte se, obě stojí pod 400 Kč. Podle naší korespondence má vinař už jen malou zásobu prvního oceněného Carmignana 2015, proto spěchám. Abych měl obě dvě. Toskánsko, Florencie a dvakrát Tři Skleničky Gambero Rosso – co může být víc?

Pravidelní čtenáři už dostali první porci informací tady a tady, když jsem psal degustační poznámky o kartonu vína, které mi vinař poslal. Přesto zopakuju základní informace. Carmignano je známé jméno, ale tím to pro většinu milovníků vína končí – vědí jen to, že je někde v Toskánsku. Leží jen pár kilometrů západně od Florencie a jeho dějiny sahají přinejmenším do roku 1716, kdy florentský panovník Cosmo Medicejský udělil místnímu vínu výsady a pravidla. Medicejští si zřejmě Carmignano pěstovali pro sebe, v oblasti měli vlastní loveckou oboru a vína si pro sebe dováželi do Florencie. Tím se taky vysvětluje záhadný název Barco Reale pro mladá vína z Carmignana, svého druhu deklasifikovaná na Barco Reale. Není to název španělského fotbalového derby, ale původní název lovecké honitby Medicejských v Carmignanu.

BL P1410971 Barco Reale a Carmignano
V květnu jsem psal o místních apelačních předpisech, zahrnujících příměs Cabernetu Sauvignon (a Franc) jako o podivnosti, ale to jsem se seknul. Pro Italy je to součást historie: před několika měsíci použil Carmignano Daniele Cernilli jako příklad toho, že jednoodrůdová vína jsou moderní záležitost a historicky byla většina italských vín tvořena z více odrůd. Každopádně místní vinaři pěstují Cabernet Sauvignon od 13. století, nazývají ho familiérně Uva Francesca a běžně ho přidávají do Carmignana až dvacet procent.

Pár slov o vinařství Fattoria Ambra. Denominace Carmignano má něco přes 100 hektarů a Ambra z nich má dvacet, spočítal jsem to na 18 procent. Velký hráč v malé apelaci, s takovým podílem už byste měli ukazovat trendy. Vinařství patří rodině Rigoli, současný šéf Giuseppe Rigoli se zároveň stará o sklepní práce v montepulciánském vinařství Tenuta di Gracciano della Seta. Když teď po sobě čtu květnové poznámky vín z Ambry, vypíchl bych dvě věci: harmonický a kultivovaný projev všech červených včetně zajímavých středomořských kořeněných chutí (kmín, anýz) a vynikající práci se sudy. Sud je všudypřítomný a přitom nenápadný. Většinou se nedá uhodnout jestli jde o velký sud nebo barik (možná proto, že jde o směs sudů různých velikostí), všechno je citlivě spojené.

BL P1410829 4 lahve

Barco Reale di Carmignano 2018
Mladé vinice na pískovci a vápenci, brzký sběr hroznů. Barco Reale je 75% Sangiovese, po deseti procentech Cannaiolo Nero a Cabernet Sauvignon, 5% tzv. ostatní odrůdy. Malá sklizeň, 40 hektolitrů na hektar. Školení v betonových tancích, pětina objemu vyzrává ve větších sudech (350 a 500 litrů). Organický certifikát (pro všechna vína od 2018). Ve středně intenzivní a jednoduché vůni červené ovoce a bylinná aromata. V chuti zpočátku hodně jednoduché, po hodině se otevře a působí plnější. Červené ovoce, jemné koření, jednoduchý projev, dobře pitelné. 13,5% alkoholu. Slušné víno na běžné pití, harmonické a bez výhrad, jen s tím, že u podobných jednoduchých vín záleží hodně na ceně.

Carmignano 2016 Montefortini
Temnější třešňově rudá barva, vůně zralých třešné křupek. Masitá, čistá, třešňová. Sangiovese, jak ho neznám – 80% Sangiovese, 10% Cabernet Sauvignon, 5% Cannaiolo Nero a ostatní. Poměrně mladé vinice vysazené 1998 – 2006, 5000 keřů na hektar a 40 hektolitrů z hektaru. Dvanáct měsíců ve dřevě, polovina v tonneau (350 a 500 litrů), polovina ve velkých sudech (25 hl). Chuť i vůně jsou krásně hladké, zakulacené, příjemné, ale přímo dřevo není poznat, nevystupuje. V chuti koncentrované, středně plné s hebkými taniny, 13,5% alkoholu. Zajímavý minerální závěr s živostí a slanou chutí, celkově příjemná střední třída se zajímavým chlastacím potenciálem (seriózní kritici to nazývají pitelnost). ale je moc pěkně udělaný, dřevo ohladilo víno, ale samotná dřevitá aromata nevystupují.

Carmignano Santa Cristina in Pilli 2015
Vinice různého stáří (1975 – 98) na vápenci, odrůdově 75% Sangiovese, po deseti procentech Uva Francesca a Canaiolo Nero, zbytek „ostatní.“ Průměrné výnosy 35 hektolitrů na hektar, 2-3 týdny macerace bobulí s přečerpáváním, malolaktika. Půl na půl malé a velké sudy a Tre Bicchieri 2018. Tohle víno jsem ještě neměl, ale určitě ho chci :-)

Carmignano Riserva Elzana 2015   
Na nose červené ovoce a jemné teplé koření. V chuti úplně suché s vyšším alkoholem (14%), dobře zakomponovaná kyselina, hodně zralé červené ovoce až k hranici přezrálosti. Středně plné, lehce minerální závěr a hebké jemné taniny, které poznáte jen podle toho, že vysušují pusu, ale nedrhnou na patře. Hodně kultivovaný harmonický projev, komplexní a přitom působí jednoduše. I přes vyšší alkohol se dobře pije a baví. Technicky je to 90% Sangiovese a zbytek Cabernet Sauvignon, výsadby z roku 1975 s hustotou 3300 keřů na hektar. Myslím, že mistrovské dílo završilo právě použití sudů různých velikostí, protože přes dva roky v sudu v chuti sud nevyčnívá a neupozorňuje na sebe. Užívám si ovoce, mineralitu, harmonii a komplexnost a barik ani třísloviny na sebe nestrhávají pozornost.

Carmignano Riserva Montalbiolo 2015
V květnových degustačních poznámkách najdete i tuhle druhou Riservu. Jestli si přečtete poznámky a objednáte ji, tak ji přivezu, ale za pana Skleničku jen tolik, že Riserva Elzana je lepší. Jestli máte rádi mohutnější vína, tak doporučuju (za stejnou cenu) dvakrát Elzana.

Beppe Rigoli UPR

Cenově to vychází následovně:
Barco Reale di Carmignano 2018 – 250 Kč
Carmignano 2016 Montefortini – 350 Kč
Carmignano Santa Cristina in Pilli 2015 – 360 Kč
Carmignano Santa Cristina in Pilli 2016 – 360 Kč
Carmignano Riserva Elzana 2015 – 500 Kč
Samá červená, celkem 1 820 Kč. První soupiska má vadu, že obsahuje jen pět lahví místo šesti. Zkusím jednu přidat…

Bedýnka A je popsaných 5 vín plus nejlevnější Barco Reale za 2 070 Kč.
Bedýnka B (5 + Riserva Elzana) je za 2 320 Kč.
Bedýnka C, to nejlepší podle pana Skleničky:
1x Carmignano Santa Cristina in Pilli 2015 – 360 Kč
2x Carmignano Santa Cristina in Pilli 2016 – 360 Kč
2x Carmignano 2016 Montefortini – 350 Kč
1x Carmignano Riserva Elzana 2015 – 500 Kč
celkem za 2 280 Kč. Skoro všichni zájemci objednali bedýnku C a moje rezervace Santa Cristina 2015 je vyprodaná. Snažím se dodatečně získat další lahve, ale musím omezit dávku na jednu lahev na bedýnku. Omlouvám se a přimlouvám se za Carmignano Montefortini, je fakt dobrý :-)

Další varianty si můžete navrhnout sami, jen jako příklad levná bedýnka D
2x Barco Reale di Carmignano 2018 – 250 Kč
2x Carmignano 2016 Montefortini – 350 Kč
Carmignano Santa Cristina in Pilli 2015 – 360 Kč
Carmignano Santa Cristina in Pilli 2016 – 360 Kč
celkem 1 920 Kč

BL P1410950 2x etiketa Cru

Jak vidíte, stále jsem neprozradil druhé víno, které (za několik málo dní) dostane diplom Tre Bicchieri Gambero Rosso :-) ale když budete vybírat podle nápovědy pana Skleničky, nemůžete udělat chybu! Pravidelní účastníci Skleničkových bedýnek už to znají, ale uvítám i nová jména. Ceny jsou za 6 lahví včetně dopravy k vám Uloženkou.cz, při větších počtech lahví než 6 už nejsou nutné násobky šesti (ale jsou vítané, krabice na víno jsou bůhvíproč vždy po šesti). Budu potřebavat vaše přihlášky a platby. Přihlášky prosím do úterý 17. září, potom chci víno objednat a nejraději ještě do konce září přivézt a rozeslat účastníkům. Těším se, že se zase přidáte, a že vás bude hodně – bez toho sem ta vína nedostanu! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *