Špičkové Vino Nobile z Montepulciana

BL P1410867 VN 2016 Gracciano

Při ohlašování nové toskánské bedýnky jsem odkazoval na jarní reporty z Anteprimy, které vzbuzovaly velké očekávání (92 a 93 bodů ve dvou reportech pro Vino Nobile 2016). Dobrá zpráva je, že to dopadlo dobře a Nobile 2016 je skutečně vynikající! První přivonění hned po otevření lahve nabízí směs lesních plodů a hodně kultivovaného mediteránského koření, podobně noblesní je víno i v chuti.   

Vino Nobile 2016 DOCG, Tenuta di Gracciano della Seta
Vzhledem je to klasická temně rudá barva toskánského Sangiovese s lehkým kávovým odstínem. Na nose středně intenzivní s jemným projevem višní a levandule, jehličnatý les, svěží a přitažlivé. V chuti silná kyselina, višňově ovocné, středně plné s lesními plody a lehkým a živým, vibrujícím slaně minerálním závěrem. Už teď příjemně zakulacené a elegantní, s báječně zakomponovanými taniny. Projev je svěží, poměrně důrazný a zároveň přímý, zaostřený. Takhle vypadá nadšení!

Cena do hodnocení nepatří, ale neodpustím si dodat, že poměr kvality a ceny je tentokrát vynikající. S odstupem jednoho dne si myslím, že víno překonává o třídu vlastní kategorii a umístilo by se dobře i mezi Riservami s dvojnásobnou cenou. Díky zmiňované přímosti a soustředěnosti tipuju i dlouhověkost. Vinařská Evropa je už podrobně zmapovaná a hledání pokladů, které nejsou běžně známé je málokdy úspěšné, ale tohle je přesně ten případ.

Tak až se k Nobile 2016 z Gracciana dostanete, napište mi do komentářů, jak to vidíte vy. Přihlášených bedýnkářů bylo tentokrát hodně, tak věřím, že se nějaké komentáře objeví…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *