Dva alsaské Sylvány

BLOG P1240789 Caroline Bernhard
Dva dárky od dovozce Jiřího Hrona. Začnu Sylvánem z ročníku 2014. Shodou okolností jsem byl ve vinařství skoro přesně před čtyřmi roky, vlastní poznámky na blogu mi dosvědčují, že jsem totéž víno degustoval s paní Anne-Caroline Bernhard na konci srpna 2015. Tehdy se mi vinařství, vína i majitelé moc líbili, ale nakonec jsem přivezl vína z husserenského Kuentz-Bas. Znova jsem o dovozu přemýšlel po roce nebo později, ale to už jsem věděl, že Bernhard má českého dovozce a nechtěl jsem mu lézt do zelí. Čtyři roky staré poznámky jsou tady, dnes tedy znova.  

BL P1430617 Sylvaner Bernhard
Sylvaner Vignoble de Katzenthal 2014 Alsace AOC, Jean-Marc Bernhard
Klasická štíhlá alsaská lahev, korek z drti a sympatická etiketa. Ve skleničce hodně plná žlutá barva s nazlátlým odstínem (jablkový džus?). Na nose odrůdově travnaté, ale zároveň medové, s tóny zralého žlutého ovoce. V chuti jen lehká kyselina, zralé žluté ovoce, med, jen lehce tráva a lehounký pepřový závěr. Překvapivě hladké, vyvážené, na Sylvánské docela plné a komplexní. Svěžest je samozřejmě pryč, podle mých starých poznámek to bylo víno k vypití zamlada, postavené svěžesti a citrusech, ale… Sylván se drží jako kamenná pevnost ve větru :-) Zpočátku jsem se obával plné barvy (oxidace), při prvním napití jsem hledal petrolejové tóny (nebyly tam), víno se nesype a působí docela komplexně, zdravě. Komplexnost je to docela jednoduchá a v roce 2015 nebo 16 by to podle mého názoru bývalo lepší, ale i po čtyřech letech je jasné, že hrozny byly perfektně zralé a vinařova práce ve sklepě prostě bez chybičky.

Vinařství hospodaří ve vinicích organicky a vína mají bio-certifikát Ecocert. Ve sklepě mi to vycházelo spíš na tradiční postupy se spontánním kvašením a minimálním sířením, obvykle s delším ležením na jemných kvasničních kalech. (Se Sylvanerem 2014 je to myslím jasné, velký sud a školení na jemných kvasničních kalech.) U Bernhardů k tomu navíc přibývá zářivá čistota vín (bez vyjímek v celém sortimentu) a nepřehnaný, ale přitažlivý ovocný projev. Psal jsem tady, že oba Bernhardové byli velicí sympaťáci, tak o to je to teď lepší :-)

BL P1430635 Sylvaner WECK

Sylvaner Souffle 2016, Clement Matthieu Weck
Vinařství z alsaského Gueberschwihru. Alsaský místopis je peklo, protože bez delšího pobytu na místě se v nich nedá orientovat. Jsem si jistý, že někde na opačném konci Alsaska leží vesnice Guebwiller a nepřekvapil by mě ani Gueberorschwihr. Takže raději pojďme na víno:  Světlá citronově žlutá barva, na nose jemné s lučními květy. V chuti suché, jednoduché, květinové s pěkným travnatým a minerálním závěrem. Skutečně jednoduché, ale čisté a příjemně pitelné. Podle webu vinařství tady je cena 6,1 EURO, to by ovšem byl super nákup…

Připomínám úterní srovnávací degustaci Francie versus Itálie tady a hlavně nové Skleničkovské bedýnky s červenými víny z toskánského Carmignano (z nichž hned dvě budou mít nejvýznamnější italské ocenění Tre Bicchieri Gambero Rosso). Posledně jsem komentoval, že většina lidí se  přihlašuje až s uzávěrkou, tentokrát přišlo dost přihlášek hned první den. Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *