Carmignano podruhé. Ambra a dvě Cru.

O vinařském regionu Carmignano a vinařství Fattoria Ambra jsem už psal tady, dnes jen otevřu dvě vína ze dvou místních významných vinic, Elzana a Montalbiolo. Ambaláž vezmu najednou, obě lahve mají (kromě podkladové barvy etikety) stejnou. Klasická bordeauxská lahev, celokorek, hodně střídmá etiketa. Žádné obrázky a jen dva fonty písma. Obě vína se téměř shodují vzhledem. Temně rudá karmínová barva s kávovým odstínem, Elzana je (možná) o čárku světlejší než Montalbiolo.

BL P1410950 2x etiketa Cru

Carmignano Riserva Elzana 2015, Fattoria Ambra   
Na nose červené ovoce a jemné teplé koření. V chuti úplně suché s vyšším alkoholem (14%), dobře zakomponovaná kyselina, hodně zralé červené ovoce až k hranici přezrálosti. Anýz! Středně plné, lehce minerální závěr a hebké jemné taniny, které poznáte jen podle toho, že vysušují pusu, ale nedrhnou na patře. Hodně kultivovaný harmonický projev, komplexní a přitom působí jednoduše. I přes vyšší alkohol se dobře pije a baví.

Technicky je to 90% Sangiovese a zbytek Cabernet Sauvignon, výsadby z roku 1975 s hustotou 3300 keřů na hektar. Macerace slupek 20 až 25 dní s řízenou teplotou a přečerpáváním moštu, potom rok ve francouzských sudech (350 a 500 litrů) plus druhý rok ve velkém sudu o obsahu 25 hektolitrů. Malolaktická fermentace. Myslím, že mistrovské dílo završilo právě použití sudů různých velikostí, protože přes dva roky v sudu v chuti sud nevyčnívá a neupozorňuje na sebe. Alespoň já si na tom užívám ovoce, mineralitu, harmonii a komplexnost a barik ani třísloviny na sebe nestrhávají pozornost.

BL P1410938 Ambra 2 Cru

Carmignano Riserva Montalbiolo 2015, Fattoria Ambra
Technické poznámky (kvašení, zrání) budou prakticky stejné, jen vinice jsou z roku 1972 a odrůdové složení je pestřejší: 70% Sangiovese, 20% Cannaiolo Nero, 10% Cabernet Sauvignon. Na nose je víno ještě hůř popsatelné než Elzana: první dojem jsou přezrálé maliny a třešně. V chuti je od počátku sevřenější než předchozí Elzana, víc než ovoce vystupuje teplé středomořské koření (hřebíček, skořice, kmín) a kabernetová těžká váha (ale jestli sedí odrůdové složení, tak to nebude kabernet!) Zase dobře zakomponovaná až skoro neviditelná kyselina, která se prosazuje až v samém závěrečném akordu s taniny. Hodně spojené chutě, komplexnost, harmonie. Střední až vyšší plnost v chuti a vyšší alkohol. První dojem je, že bych si vybral Elzanu díky pevnější kyselině a lehkosti, ale obě vína stojí za vyzkoušení.

BLOG P1290350 Cesta Umbria

Připomínám aktuální italskou bedýnku Orvietských vín z vinařství Palazzone. Z Toskánska se posuneme padesát kilometrů na jih do umbrijského Orvieta a najdeme tam spoustu bílých vín, pěstovaných na lávovém podloží, které jim dodává zajímavou mineralitu. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *