Apulské Vermentino a klasické Vino Nobile

Na úvodní fotce ze čtvrtečního výletu je pobřeží u Populonie. Dávám sem záměrně krásnou fotku, abych vykompenzoval, že se mi na konec týdne sešly poznámky o dvou vínech s průměrným hodnocením.  

Notte Rossa Vermentino Salento IGT 2023, Terre di Sava
Vermentino až z Apulie vypadá divně, ale jednak bylo levné a jednak je to ročník 2023, takže zvědovost zvítězila. Je to trochu humpolácká ambaláž, ale zřejmě s dobrým úmyslem nechat vyniknout barvě vína v čirém skle. Barva je skutečně vynikající, plná zářivá žlutá. Vůně potřebuje rozmíchat, ale chvilce cvičení se skleničkou je to středně plná, velmi ovocná, příjemná vůně. Je trochu krotká až průmyslová, ale je to svěží ovoce. V chuti je víno středně plné, s málo výraznou kyselinou (ale to jsme u Vermentina z Apulie čekali, žejo), citrusy a zralé ovoce, pohoda, lehce kořenitý závěr. S podezřením na to, že za plnějším tělem je pár gramů zbytkového cukru, který zároveň dusí nevýraznou kyselinu. Je to úplně v pořádku, ale nemá to nic navíc, osobitost, schopnost vzbudit nadšení. 12,5% alkoholu, to ukazuje na dobrou práci ve vinici a pokud jde o sklepní výrobu, taky bez výhrad. Jen mi chybí důvod kupovat znova.

La Braccesca Vino Nobile di Montepulciano 2020, Tenuta La Braccesca
Náhodný nákup, sleva v supermarketu. Navíc jsem si v obchodě před koupí vygůgloval, že výrobcem je Antinori. To je jedno z největších a nevýznamnějších vinařství v Toskánsku a potažmo v Itálii, a na jeho vína jsem v zásadě vždycky zvědavý. Díky několika letem dovozu dvou dalších vinařství z Montepulciana se cítím být poučeným i zhýčkaným konzumentem, protože posledních pět ročníků Vino Nobile z Gracciana bylo skvělých a je s čím srovnávat.

Tenuta La Braccesca (web) má 508 hektarů, z toho 340 hektarů vinic, které zasahují i do denominace Cortona (kde k povoleným odrůdám patří i Syrah a pozor, Pinot Nero). Původně majetek hrabat Bracci, od roku 1900 patří rodině Antinori. Jejich Vino Nobile je složené ze Sangiovese s malou příměsí Merlotu. Ambaláž přeskočím, na blogu jsem mnohokrát kritizoval negativně barevné grafiky etiket (= bílá na černém podkladě). Ve skleničce je to lepší: první dojem, vzhled, je senzační. Dokonale vybarvené víno, hluboká temně rudá višňového odstínu, tak akorát světlé / temné, ohromný dojem. Vůně už není tak expresivní, spíš zavřená, málo strhující. Červené ovoce, hlavně višně, jasně deklarované dřevo ze sudu. Je to typické a podle očekávání, ale nic víc. V chuti je hodně zralé ovoce, zase višně s plnějším projevem, ale s málo výraznou kyselinou, v těle plnější a koncentrovanější s podporou taninů, v závěru taniny převládají. 14% alkoholu. Napíšu znova to samé, typické ve složení, ale chybí mi víc jemnosti a vůbec elegance. 87-88 bodů / 100. Za plnost 88, za eleganci 87 a nedokážu se rozhodnout. Druhý den se v otevřené lahvi srovnaly a upozadily taniny, projev je ještě plnější a hladší, ale celkově jednoduchý. Nakonec 87 / 100.

Připomínám aktuální nabídku franckých milerek, sylvánů a ryzlinků vinařství Horst Sauer. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *