Alsaské ryzlinky revisited

P1170407 Hunawihr pohled na kostel z Rosacke

Tři krabice vzorků z alsaského vinařského družstva Cave de Hunawihr přivezla doručovací služba ve čtvrtek. Přes víkend to byl fofr, děkuju za pomoc několika víkendovým návštěvám! Když si po sobě čtu poznámky, které jsem vínům věnoval, vidím, že nejvíc jsem ošidil ryzlinky. Riesling Grand Cru Rosacker 2014 (z bonusové půlbedýnky) byl hlavním motivem celé akce. Ten chci přivézt už od listopadu, zamiloval jsem se do něj společně s barikovaným Pinotem Noir 8. Rosacker mám slíbený, snad to vyjde. Teď několik neupravovaných soukromých poznámek k ostatním ryzlinkům.  

P1280670 Ryzlinky Hunawihr

Riesling Réserve 2015
Středně plná citronově žlutá barva, otevřená jablíčkovo-citrusová vůně, v chuti křupavé, zralé žluté ovoce a citrusy. Středně plné, harmonické, ale stále spíš do supermarketu než do vinotéky. Prostě základní kusovka. Riesling Vieilles Vignes 2015 je ve vůni minerální a ovocný (jablka a citrusy), v chuti koncentrovaný, důrazný, se stejnými ovocnými tóny jako ve vůni, ale s větší vyzrálostí a kořenitým závěrem. Živý, minerální, zajímavý. Ve spotřební kategorii nadprůměr, možná vzít do základní bedýnky.

Riesling Muehlforst 2015
Středně plná žlutá citronová barva s teplým odstínem, ve vůni nabušené ovocem. V chuti polosuché až polosladké, s dobrou kyselinou a vyzrálým ovocem, živé a svěží a zároveň s dotekem elegance a harmonie. Pitelné už teď, ale díky vyšší kyselině i cukru se ještě může zlepšovat. Pro bedýnkáře možná příliš zbytkového cukru a navíc s cenou přes 300 bude těžko konkurovat moselským kabinetům.

P1280692 RR Osterberg

Riesling Grand Cru Osterberg 2014
Světloučká citronová barva, ve vůni zralé grepy a citrony. V chuti polosuché a sušší, než naznačovala zralá vůně, se silnou kyselinou a citrusovým tělem. Víno s charakterem, středně plné, ovocné, se slušnou koncentrací a výbornou harmonií. Mladé, bude se ještě zlepšovat. Ale s podobnou cenou je Rosacker zajímavější.

Před deseti lety pro mě bylo ryzlinkovým etalonem Alsasko, dnes je to Mosela. Alsasko boduje bohatostí aromat a chutí, až barokní okázalostí, Mosela čistotou a střídmostí. Nemá smysl stavět regiony proti sobě, ale už se mi dostalo do předchozích poznámek, že to v hlavě sám srovnávám přes ceny. Jen v ryzlinku z Rosackeru jsem nacházel optimální průsečík harmonie a střídmosti.

Alsaský Sylvaner, Muscat, Pinor Blanc, Riesling, Pinot Gris, Gewurztraminer a senzační barikovaný Pinot Noir najdete v aktuálních Skleničkových Komunitních Bedýnkách. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *