Alsaská bedýnka

Eguisheim

Alsasko mě baví. Slušelo by se napsat o tom nějaký zásadní článek, ale už jsem jich tady pár napsal. Iniciační pro mě byly už dva týdny v červenci 2006, potom jsem už mohl psát celou sérii článků, které jen uváděly na pravou míru omyly předchozích zásadních článků :-) Zatím poslední uvádění bylo tady, oprava intuitivně sdíleného omylu o podstatě alsaské apelace. Lidské poznání se vyvíjí a pokud jde o Alsasko, poslední dvě cesty po místních vinařstvích v srpnu 2014 a 2015 byly hodně výživné. Výsledkem byly loňské bedýnky husserenského biodynamického vinařství Kuentz-Bas. V zásobě jsem měl hned několik významných vinařství, ale přesto jsem se pokorně vrátil k bedýnkám s Cave de Hunawihr, které jsem dělal už v květnu 2012. Hned vysvětlím proč.  

P1170377 Alsace za Ribeauvillé

Můžou za to dva důvody. V posledním roce jsem si plnil vlastní přání a vydával jsem bedýnky z drahých regionů, navíc i v levnějších vinařských regionech (jako Beaujolais) jsem vybíral naprosté špičky a dostával se tak na vyšší ceny vín. Spolu s tím odpadli někteří pravidelní účastníci – bedýnkáři, kteří měli psychologickou hranici pro nákup vína níž, a které bych rád přilákal zpátky. Druhý důvod je ročník 2015. V celé Evropě panuje velké očekávání, že vína z 2015 budou skvělá, a moje občasné návštěvy ve Francii, Německu a Itálii, spojené s koštováním nehotových sudových vzorků, to potvrzují. Prostě mě napadlo, že to půjde dohromady, že i jednoduchá vína z dobrého ročníku budou zajímavá jako dobré pití na jarní zahradu, a můžou přitáhnout zpátky bedýnkáře, kteří hledají levnější vína. S alsaským družstvem Cave de Hunawihr mám desetileté zkušenosti a rád jsem se k němu vrátil.

Modni prehlidka Hunawihr

Už jsem tady několikrát psal, že družstva to mají těžké. Už do genetického kódu mají zakódováno, že to je víc négoce, obchod s hrozny, než vinařství. Družstvo samo nepěstuje hrozny (to dělají jeho nezávislí členové) a je závislé na tom, co mu členové prodají. Nemůže to úplně ovlivnit a sklepmistr nikdy přesně neví, jaké hrozny a v jaké kvalitě kdy dostane. Boom družstev byl možná v sedmdesátých a osmdesátých letech. V současnosti zemědělské dotace EU podporují osamostatňování malých vinařů. Tak z velkých a úspěšných družstev prchají za samostatností jako první ti nejlepší vinohradníci, kteří mají vinice na nejlepších viničních tratích. Ti v současnosti mění poměry a přepisují žebříčky kvality vín, ale současně jejich odchody srážejí původní družstva. Nevím, jak se to dotýká konkrétně Hunawihru, ale místní družstvo bylo na začátku tisíciletí považované za třetí nejlepší ve Francii. S dvěma miliony lahví roční produkce patří mezi velké podniky, čistotou vín a kvalitou produkce je pro mě stále velmi dobré. Díky několika dřívějším setkáním a úspěšným bedýnkám v květnu 2012 bylo jednání v Hunawihru pohodově vstřícné. Zatímco jsem v dubnu marodil, vinařství mi poslalo dvě krabice vzorků vín ročníku 2015. S pomocí několika návštěv jsem o víkendu vybral následující vína.

P1280636 Sylvaner Reserve 2015 Hunawihr
Sylvaner Réserve 2015
Nenechte se splést honosným názvem, Réserve označuje základní řadu vín. Měl jsem k ochutnání i ambicióznější Sylvaner Vieilles Vignes 2015, ale podlehl jsem plebejským pudům a vášni pro sdílenou jednoduchost. Už jsem se kvůli tomu kál a omlouval dříve, ale nechce se to lepšit. Chlastací Sylván! Jen podotýkám, že jeho kouzlo trvá jen krátce a nad otevřenou lahví by nemělo slunce zapadat.

P1280663 Pinot Blanc BLOG
Pinot Blanc Klevner Vieilles Vignes 2015
V chuti lehké, ale důraznější než PB Réserve. Lehká kyselina, intenzivnější projev ovoce, svěžest a menší ovocná zralost. Stále jsme v kategorii běžného pití, ale v rámci kategorie dost vysoko. Réserve je spíš k jídlu, Vieilles Vignes se dá líp pít bez jídla.

P1280670 Ryzlinky Hunawihr

Riesling Vieilles Vignes 2015
Ze tří ryzlinků jsem vybral taky staré keře. Mají středně plnou citronově žlutou barvu, ve vůni jsou minerální a ovocné (jablka a citrusy), v chuti koncentrované, důrazné, stejné ovocné tóny jako ve vůni, ale s větší vyzrálostí a kořenitým závěrem. Živé, minerální, zajímavé.

Muscat 2014 Médaille d’Or Colmar
S Muškátem poprvé přichází v bedýnkách nevídaná zrada: víno, které jsem neochutnal. Dostal jsem vzorek Muscat Réserve 2015, ale ten jsem nakonec do bedýnek nechtěl. Zbývá Muscat se zlatou medajlí ze soutěže v alsaském Colmaru, tak jsem to risknul. Čtrnáctky jsem ochutnával na podzim a byly výborné, ostatně v celé Francii byla bílá vína 2014 výborná.

P1280645 Pinot Gris Muehlforst

Pinot Gris 2015 Muehlforst
Rulanda šedá z významné hunawihrské vinice Muehlforst, která leží hned naproti Grand Cru Rosacker. Podle zadní etikety skoro suché s 13,5% alkoholu. Plnější teplá žlutá barva, na nose typicky odrůdové, jemné, do chlebových tónů a kamenité minerality. V chuti působí nasládle (ale spíš glycerolem a alkoholem), plně a křupavě, byť s nevýraznou kyselinou. Kořenité v těle i v dochuti, důrazné a příjemně harmonické. Krásná ukázka odrůdy, možná s malým podílem botrytických hroznů. To se mi moc líbí, koncentrací a individualitou se víno blíží kategorii Grand Cru.

P1280687 GWT 2x

Gewurztraminer Réserve  2015
Gewurztraminer Vieilles Vignes  2015
Těžká volba, kterou jsem chtěl obejít tím, že bych dal oba Tramíny. S respektem k převládajícímu toužení po suchých vínech jsem vybral Réservu, ale Vieilles Vignes jsem přidal do bonusové bedýnky. Proč sám piju tak málo Tramínů? Réserva je ve vůni typicky odrůdová s růžemi a lehkým dotekem kyseliny, v chuti tradiční, pokud jde o zbytkový cukr (zadní etiketa uvádí polosuché, ale myslím, že to je omyl, projevem je tenhle Tramín hodně dosladka). Křupavé, mladé, dokonale postavené a odrůdové včetně krásné kořenité tečky nakonec.

Jak to vychází cenově?
Sylvaner Réserve 2015                                       6,25 € / 200 Kč
Pinot Blanc Klevner Vieilles Vignes 2015    7,6 € / 250 Kč
Riesling Vieilles Vignes 2015                              8,4 € / 270 Kč
Muscat 2014 Médaille d’Or Colmar               7,9 € / 270 Kč
Pinot Gris 2015 Muehlforst                                 12 € / 350 Kč
Gewurztraminer Réserve  2015                       9,6 € / 290 Kč
celkem 1 630 Kč

Ceny v EUR jsou vesměs z webu družstva (bez dopravy). Ceny v korunách jsou ty, za které si to troufám přivézt a prodat v Čechách. Abych udělal radost sobě i náročnějším bedýnkářům, sestavil jsem ještě jednu bonusovou půlbedýnku.

P1270034 Riesling Rosacker 2014 Hunawihr

Riesling Grand Cru Rosacker 2014
Srdeční záležitost, psal jsem o něm už na podzim tady. Ve skleničce světlá citronová barva, vzhledem působí nenápadně. Intenzivní vůně s citrusy, trochu žlutého ovoce, svěžest, evokuje sladkost. V chuti shodně s vůní svěží až do jemné perličky, pěkná a výrazná kyselina, citrusy a náznakově další ovoce (meruňky, bílé broskve), středně plné, s malým zbytkovým cukrem (podle výrobce asi 8 gramů) a s pěkným ovocným a lehce kořenitým závěrem. 12,5% alkoholu. Krásná svěžest a dokonalá balanc mezi kyselinou, cukrem, alkoholem a tělem. Někdo mě může obvinit z vraždění neviňátek, tohle je víno na dalších pět a více roků ležení, ale přesto je zábavné pít ho už teď a vychutnávat si tu živost, čistotu, svěžest a harmonii. Nádhera, za mě už teď 90+ bodů/100. Senzační. Tolik poznámky z listopadu.

P1280719 Pinoty 8

Pinot Noir 8 2014
Podobná srdeční záležitost byl barikovaný Pinot z ročníku 2013, ale ten už je vyprodaný. O víkendu jsem vyzloušel nový ročník, psal jsem o něm tady: Stylizovaná burgundská lahev, plastová zátka a minimalistická etiketa, jako mají hunawihrská Grand Cru. Světlá rubínová barva s jiskrou, velmi přitažlivá. Ve středně intenzivní vůni typické pinotové ovoce a lehkost. V chuti červené peckovité ovoce (třešně a višně), tak akorát zralé, ještě zavřené, dobře zakomponovaná kyselina. Jemnost a příslib budoucí elegance. Víno bylo školené v barikových sudech, ale dřevo nikde nevyčnívá a neruší, jen v úplném závěru jsou rozpuštěné jemné taniny. První dojem je ženský Pinot, jemností a ovocným projevem je to femininní víno, na rozdíl od mnoha burgundských Pinotů si myslím, že se bude líbit i začátečníkům a těm, které burgundský styl nepřitahuje. Dá se pít už teď, ale za rok bude mnohem lepší.

Gewurztraminer Vieilles Vignes 2015
Už jsem to nakousl výš, hunawihrské tramíny mě moc bavily. Jemný ohlazený tramín, u kterého bych naslepo neuhodl, že je v lahvi teprve pár měsíců. Všechno je jemnější než u Réservy, intenzita o stupeň nižší, sladění lepší, v závěru lehký dotek minerality.

Bonusová bedýnka:
Riesling Grand Cru Rosacker 2014          430 Kč
Pinot Noir 8 2014                                               470 Kč
Gewurztraminer Vieilles Vignes 2015    350 Kč
celkem 1250 Kč, v případě koupi dvou půlbedýnek 2450 Kč. První dva přihlášení napsali, že chtějí vyměnit Pinot nebo Tramín za Riesling Osterberg, přání na výměny mi pište do poznámky v přihlášce.

P1170382 Julia Kalinicheva

Už jsem naznačoval v poznámkách o Sylvánu, že by nad otevřenou lahví nemělo slunce zapadat. Platí to i pro ostatní vína základní řady Réserve – jsou to skutečně jen mladá, jednoduchá vína na nenáročné popíjení na letní zahradě. Nic závažného, prostá radost z povedeného ročníku. Zásadnější kusy jsou až v bonusové bedýnce (a Pinot Gris z Muehlforstu, samozřejmě.) Jestli se budete chtít přidat a některou bedýnku objednat, poprosím zase o přihlášku a zálohovou platbu na účet. Chci víno objednat 16. května a v týdnu po 23. květnu ho přivézt. Distribuce Uloženkou (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty a PNS) by měla proběhnout na konci května a na začátku června. Kdo nemáte Uloženku v dosahu, můžete bedýnky dostat Českou Poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné), v Praze po domluvě přivezu od dvou krabic výš osobně domů nebo do práce. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *