Středeční pozdní sběr

P1280740 Sekt Blind

Středeční pozdní sběr nebo taky jen takové plácání. Na úvodní fotce je jeden dobrý důvod, proč vypadnout z Prahy a pořídit si dům za městem. Původně jsem to před čtrnácti lety udělal kvůli dětem. Jak děti odrůstají, těším se na to, až vytáhnu večer víno na zahradu. Slunce se mi bude opírat do zad a v trávě mě budou zábst nohy…

P1280730 Agrapa Sekt 2011

Letošní sezóna začala ve čtvrtek, v pátek mi kamarád přinesl podarok – lahev sektu a ať prej to poznám. No jsem to nepoznal, že jo, jasná Morava, starší, blbě pění a dobře chutná, určitě směs dvou (nebo víc) odrůd. Pinot Blanc jsem poznal, ale Chardonnay jsem vyloučil (a bylo tam). S dobrým nástupem kyseliny a příjemnou archivní nazrálostí, asi pět let staré bubliny z Krásné Hory, jejich druhý pokus. Zahrada neposekaná, šeříky kvetou, k obědu jsem si ugriloval půl kila vepřových kotlet s kostí a namíchal zeleninovej salát. To se i nezdary při slepé degustaci líp snáší :-)

P1140573 Jahody na ET

Moselský 2015 Erdener Treppchen Riesling Spatlese trocken od Weingut Karl Erbes jsem šetřil na Velkou Červnovou Degustaci, ale nakonec jsem otvíral už teď ve středu. Odkládat degustaci tak zásadního vína až na samotnou událost by bylo nezodpovědné. Navíc jsem už před týdnem dostal analytická data k Erbesovým vínům ročníku 2015 a když jsem je v neděli studoval, úplně jsem se rozblažil. Suchá vína jsou obsahem cukru a kyselin suchá i podle domácích, českých představ. Všechna vína mají vysokou kyselinu, která jednak slibuje dlouhý věk a druhak drží suchý charakter i u vín s tabulkově vyšším zbytkovým cukrem. Je zřejmé, že Erbesovi sklízeli hrozny včas, a těším se na suchý sekt z Urziger Wurzgarten. O tom sice žádná data nemám, ale sbírá se ještě dřív a v ročníku 2015 by mohl být hodně zajímavý.

P1280746 2015 ET SP TR

2015 Erdener Treppchen Riesling Spatlese trocken
Světloučká citronově žlutá barva, ve vůni citrusy a mydlinková, kamenitá mineralita, v chuti slušná kyselina, citrusy, svěžest, středně plné tělo a dlouhý závěr s minerálním tónem. Je to suché, čisté, hodně uměřené, kompaktní, harmonické a ne tak komplexní jako sladký kabinet ze stejné vinice, ale svébytné a osobité. Podle mého odhadu je víno připravené na pár roků vyzrávání na lahvi. Erbesovy ryzlinky z Erdener Treppchen jsou o kus jednodušší než jeho vína z Urziger Wurzgarten, ale letos mají díky pevné kyselině velkou perspektivu.

Bedýnkový semafor: Pan Sklenička miluje Moselu, ale užívá i Alsasko! informace pro příznivce moselských ryzlinků je tady a přihláška tady, informace o alsaských bedýnkách tady a přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *