Sangiovese z Gracciana přijelo, první dojmy

Úvodní fotka prozrazuje, že štěstí se na mě upřímně usmálo. V pondělí dopoledne mi spedice naložila paletu vína v toskánském Montepulcianu a v úterý v 11 jsem ho měl složené v předsíni. Z vinařství ke mně přímo a bez překládání, lahve ještě byly po otevření krabice studené jako ze sklepa. Oproti nabídce 95. Skleničkovy bedýnky je na fotce navíc Riserva 2017 (vzorek zdarma na ochutnání) a Magnum Riserva 2015. Slíbil jsem rozvoz po 26. dubnu, ale v úterý odpoledne jsem stihl zabalit a poslat poštou část mimopražských bedýnek. Prahu chci rozvézt do konce týdne.  

Neodolal jsem a ilustrační fotku montepulcianského panorama jsem ukradl na Facebooku, autorem je Gabriele Bigiarini. První poznámky o vínech následují…

Rosso di Montepulciano 2020 DOC, Tenuta di Gracciano della Seta
Výrazná rubínově červená barva s fialovým odstínem, na nose fialky a červené ovoce (třešně). V chuti svěží s pěknou kyselinou, úplně suché s málo zralým červeným ovocem (tentokrát spíš maliny) a s lehkými taniny v závěru. Lehké a dobře pitelné (podle etikety 13,5% alkoholu), ale jednoduché pití. Letos je to poprvé, co mám Rosso z Gracciana tak brzy, v předchozích letech je uvolňovali do prodeje často až v červenci. Těžko hádat důvody (obecně se letos na jaře nedá čekat, že by vinaři měli prázdné sklepy), ale počkat dva nebo tři měsíce můžu vždycky. (Pozdě večer, pět hodin po otevření, je víno harmoničtější a scelené, chutě jsou spojené. Kyselina je stále výrazná, ale třešńovo-ostružinové tělo naznačuje pozitivní vývoj v příštích měsících.)

Rosso di Montepulciano pochází z mladých výsadeb Sangiovese (Prugnolo Gentile) s přísadou asi deseti procent Merlotu. Chápu to tak, že první roky se z mladých vinic vyrábí Rosso, když keře dospějí a začnou dávat serióznější hrozny, začnou se používat na Vino Nobile. V Montepulciani se tradičně vysazují vinice s větším sponem (do 5000 keřů na hektar), Rosso kvasí v nerezových tancích bez přidání kvasinek poměrně krátce (asi dva týdny).

480 lahví v předsíni svádí k rozmařilosti. Neodolal jsem tomu bohatství a hned jsem si otevřel i Vino Nobile 2017. Před rokem jsem ho propagoval, aniž jsem ho tehdy znal, a poslední vypitá lahev pro mě byla v březnu mocným impulzem, abych víno z Gracciana objednal znova. Vino Nobile už je dospělejší Sangiovese ze starších vinic (1970 až 1999), zase s desetinovou příměsí Merlotu. Kvasí asi tři týdny v nerezových tancích a vyzrává 18 měsíců ve velkých sudech (5 hl až 25 hl).

Vino Nobile di Montepulciano 2017 DOCG, Tenuta di Gracciano della Seta
Ve skleničce je lehce nahnědlá rubínově červená barva, na nose zpočátku nevýrazné fialky a červené ovoce, třešně, švestky, jen lehký dotek jehličnatého lesa. V chuti je víno dokonale harmonické, s integrovanou kyselinou a komplexním projevem červeného ovoce, lesních chutí a lékořice. Kořenitá esence Toskánska :-) Chuť perfektně drží i v dochuti, pro mě je to dokonalý mix komplexního vína a zároveň „dobře pitelného“ vína, které svádí k napití a dělá radost. Před rokem jsem napsal, že je to kompromis mezi pitelností (jednoduchostí) a komplexností, dnes bych si za to vynadal: VN 17 má to nejlepší z obou vlastností, příjemnou pitelnost i nepřetíženou strukturu a komplexnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *