SKB 75 – Italská bedýnka z Orvieta

BLOG P1290393 Palazzone

Pamětníci vědí, že jsem vína z Orvieta doporučoval k chřestu, vatikánští papežové je zase doporučují do letních veder. V Orvietu vědí, co jsou vedra, a místní vína pěstovaná na lávových vyvřelinách výborně umí zahánět žízeň. Před rokem jsem je vynechal, ale letos se mi po nich stýská už od Vánoc. Toskánské Vino Nobile už mají bedýnkáři doma, přišel čas na italské Orvieto!

tre-bicchieri-480

O vinařství Palazzone jsem už psal několikrát, třeba tady a tady.  V roce 2016 mi udělalo radost nejprestižnější italské vinařské ocenění Tre Bicchieri Gamberro Rosso pro jejich Campo del Guardiano 2014. Tohle víno mě nadchlo a přesvědčilo, že Palazzone stojí za dovoz. Tre Bicchieri je v Itálii nejvyšší meta a znamená zařazení vína a vinaře mezi širší italskou špičku, v Umbrii na ni v roce 2016 dosáhlo jen deset vín.

BLOG P1290363 Orvieto

O cestě do Orvieta a návštěvě vinařství Palazzone jsem psal už tady. Jel jsem najisto, s Dubinim jsem setkal už v roce 2012 v Perugii. Jet najisto ovšem neznamená, že se nedočkáte překvapení. Překvapilo hlavně Orvieto: krajina, počasí i vína. Je to jen kousek jižně od Toskánska, krajina je podobná, ale vína i klima odlišné. Počasí vlhké a parné, vína bílá a klasické Orvieto je navíc (nepochopitelně) směs mnoha odrůd. Šedesát kilometrů na jih od Montepulciana je jiný svět. Slavnější ve středověku, kdy do Orvieta jezdili na letní dovolenou římští papežové, což byla pro orvietská vína ta nejlepší propagace. Můj největší problém byl v tom, že Orvieto Classico DOC je bílé víno, vyráběné jako směs čtyř bílých odrůd, u nás vpodstatě neznámých. Jak to vysvětlit v Čechách, kde se od Itálie čeká červené a nejlépe jednoodrůdové víno?

BLOG P1290272 Giovanni Dubini

Naštěstí jsem měl v Orvietu dobrého průvodce, Giovanniho Dubini, s čekajícími Tre Bicchieri od Gambero Rosso asi jednoho z nejlepších. Vinařství Palazzone vybudoval Giovanniho otec kolem stejnojmenné středověké ubytovny pro poutníky na papežské pouti v roce 1300. Orvieské vinice leží na starých sopečných vyvřelinách, Giovanni má soukromý sklep v lese nad vinicemi v bývalém etruském hrobě, vysekaném do sopečných vyvřelin. Sklep ozvláštňují letorosty jednotlivých erupcí, táhnoucí se jako vrstevnice po celém obvodu sklepa. Tady si pro sebe vyrábí Musco, ruční verzi klasického orvietského vína, bez jakékoli mechanizace a doslova rukodělně. Jen pár set lahví a degustace u kamenného stolu ve starém etruském hrobě je velký zážitek i pro nejslavnější italské someliéry. Věřím, že se mi znova podaří pár krabic téhle rarity přivézt a představit ji na veřejné degustaci. (Cena Musco je 900 Kč za lahev.)

BLOG P1290389 skála nad Rocca Ripesena

Vinařství Palazzone, to je 25 hektarů vinic ve svahu a údolí kolem zmíněné středověké ubytovny či hotýlku. Všechno v pěší vzdálenosti, žádné nákupy hroznů a dovozy odjinud. Na rozdíl od dříve popisovaného etruského lesního sklepa je celý nový provoz moderní, velké nerezové tanky s řízením teploty jsou namačkané na sobě. Jen pár barikových sudů na červená vína. Orvieto, to je především Procanico (=Trebbiano), Grechetto, Verdello a Malvasia. 90% místních vín jsou bílá vína, po šedesátikilometrovém přejezdu z toskánského Montepulciana jsem si to raději nechal zopakovat :-) Je jaro, pojďme na italská bílá ze sopečných tufů!

FB P13x Palazzone

GREK 2018, Grechetto Umbria IGT
Autochtonní odrůda, typická pro Umbrii. Běžně se používají dva klony odrůdy, Grechetto di Orvieto a Grechetto di Todi. Tohle je druhý z nich, podle vinaře vhodnější do sopečných půd. Lisují se celé hrozny, kvasí asi tři týdny v nerezových tancích. Plnější žlutá barva, svěží a kořenitá zralá vůně. V chuti suché s pěknou kyselinou, středně plné tělo, žluté ovoce, důrazný herbální a kořenitý a živý závěr s taniny. Dlouhá dochuť. Tolik moje poznámky k předchozímu ročníku – věřím, že letos to bude podobné – základní víno na jednoduché pití, ale s velkým charakterem, nebezpečnou pitelností a zřetelnou sopečnou mineralitou. Doporučuju!

Terre Vineate 2018, Orvieto Classico Superiore DOC
Název je ze středověkého jména jedné parcely, používají se ale vybrané hrozny ze všech vinic. 50% Procanico, 30% Grechetto, zbylých 20% společně Verdello, Malvasia a Drupeggio. Světlá citronová barva, intenzivní vůně žlutého ovoce s kořením. V chuti úplně suché, šťavnatá kyselina spojená s důrazně minerálním projevem, středně vyzrálé žluté ovoce. 13,5% alkoholu, dlouhý a vysušující závěr vybízí k dalšímu napití. Dlouhá dochuť. Hodně živé, plné chuti. Zase poznámky k předchozímu ročníku a podle mých soukromých poznámek je to komerční, méně vyzrálá verze velkého Campo del Guardiano.

TIXE 2018, Pinot Grigio Umbria IGT
Je to oranžové a je to víno, ale není to oranžové víno. Co to je? Jmenuje se TIXE, ale závěrečné E je vysázené pozpátku, takže to svádí číst jako EXIT. Technicky vzato je to Pinot Grigio macerovaný asi šest hodin před lisováním, takže dostal pěknou růžovo-oranžovou barvu, ale kvůli tomu to ještě není oranžové víno.

Podle vůně je to jemný, ovocný a časně sklizený Pinot Gris, vůně je čistá, odrůdová. V chuti je jasný nástup kyseliny (Pinot Gris si nedrží kyseliny do plné zralosti, takže hádám na brzkou sklizeň), dobré ovoce, střídmý suchý projev (Giovanni mi říkal, že když chce udělat víno suché, tak to znamená úplně suché, bez špetky zbytkového cukru), křupavé, čisté, díky odrůdě středně plné. V závěru jsou lehce poznat třísloviny z krátké macerace, ale všechno je uměřené a jemné. Když mi při otvírání lahve říkal, že se hodí k rybám, tak jsem mu nevěřil, ale asi měl pravdu.

BLOG P1290439 Viognier 2015

Viognier 2018, Umbria IGT
Zábavná vložka na úvod: v roce 1991 Giovanni vysázel čtyři hektary Viognieru. Tehdy ještě odrůda nebyla v Orvietu registrovaná, takže by býval musel víno deklarovat jen jako stolní. Oznámil tedy úřadům, že vysadí Chardonnay, ale komisař, který přišel registraci vinice oveřit, kroutil hlavou, že takové Chardonnay ještě nikdy neviděl. „To je vzácný klon, sám jsem ho přivezl z Francie,“ přesvědčoval ho Giovanni. Od té doby se předpisy změnily a Viognier je povolený, takže je to bez mlžení čistý Viognier.

Lisují se celé hrozny, polovina vína kvasila a zrála v dubových sudech. Předloňské poznámky nebudu opisovat, napoprvé to pro mě bylo víno, které rozhodlo o bedýnce. Viognier je pro mě skoro exotická odrůda a důvod ke skepsi, tohle mě přesvědčilo. Živostí, koncentrací. Doma jsem litoval, že jsem soukromě nepřihodil další dvě krabice navíc pro sebe. Už jsem Palazzone dovezl dvakrát a Viognieru bylo pokaždé málo. Doporučuju!

ROSS 2017, Umbria Rosso IGT
Směs 60% Sangiovese a po dvaceti procentech Cabernet Sauvignon a Merlot. Vyzrává částečně v nerezových tancích a v dubových sudech. Podle poznámek z degustace jednodušší slušná nerezovka, pitelná s taninovým závěrem. Poprvé jsem ROSS nenabízel, letos do toho jdu. Po roce ležení by se víno školené (částečně) v barikových sudech mohlo ukázat v lepším světle.

P1290431 Campo Guardiano Palazzone

Campo del Guardiano 2016, Orvieto Classico Superiore DOC
Single-vineyard čili víno z jediné vinice, samozřejmě z té nejlepší. Stejné poměry odrůd jako u Terre Vineate, navíc nejmíň šest měsíců na kvasničních kalech. Zářivá zlatožlutá barva, ve vůni zralé žluté ovoce, odkvétající květy a lehce i kvasnicové aroma. V chuti živé, s pěknou kyselinou, charakterem podobné předchozímu Terre Vineate, ale mnohem ohlazenější a harmoničtější, komplexní. Ovoce a jablka, chleba, senzační kyselina, zřetelný minerální závěr. Vhodné k delší archivaci. Velké víno. Na konci lahve si vždycky lámu hlavu, co na tom víně vlastně je, ale nejradši bych hned otevřel druhou lahev. Působí spíš obyčejně, v chuti nic na co bych mohl přesně ukázat (kromě důrazné sopečné minerality), ale přesto přitažlivé a vyžadující pokračování. Ten, kdo rozhodoval o nejvyšším italském ocenění Gambero Rosso 2017, ten to asi viděl, protože Campo 2014 dostalo Tre Bicchieri. Ještě mám soukromě pár lahví Campo 2014 a pořád se zlepšuje. Doporučuju!

BLOG P1290306 Vinice kolem Palazzone

Mám šest vín a krabice po šesti lahvích, takže to vypadá ideálně. Přesto napíšu základní nabídku plus dvě půlbedýnky, aby si každý mohl vybrat podle svého. V základní bedýnce A je šest vín Palazzone, ve dvou trojicích A + B jsem vynechal Pinot Grigio čili TIXE. Za sebe se přimlouvám za dvě lahve Grecheta. Je to odrůda typická pro Umbrii a vůbec střední Itálii, narozdíl od Pinotu Grigio u nás málo známá. Navíc v letech 2016 a 17 byl GREK skvělé, osobité víno.

Nejjednodušší je A+B, ale kdo nechce utrácet, může si vybrat například levnější variantu 2xA. Další záměny a soukromé mixy jsou možné, jen poprosím o zaplnění bedýnky na šest vín. Kdo budete chtít víc než šest, nemáte žádná omezení. Čím víc, tím líp…

Bedýnka A, kompletní
1. GREK 2018 Grechetto – 270 Kč
2. Terre Vineate 2018 Orvieto Classico – 290 Kč
3. ROSS 2017 Umbria Rosso – 270 Kč
4. TIXE Pinot Grigio 2018 – 250 Kč
5. Viognier 2018 – 400 Kč
6. Campo del Guardiano 2016 Orvieto Classico – 500 Kč
celkem 1980 Kč

Půlbedýnka B, úsporná
1. GREK 2018 Grechetto – 270 Kč
2. Terre Vineate 2018 Orvieto Classico – 290 Kč
3. ROSS 2017 Umbria Rosso – 270 Kč
celkem 830 Kč

Půlbedýnka C, The Best Of
4. GREK 2018 Grechetto – 270 Kč
5. Viognier 2018 – 400 Kč
6. Campo del Guardiano 2016 Orvieto Classico – 500 Kč
celkem 1 170 Kč

BLOG P1290292 G Dubini před etruským sklepem

Všech 6 lahví jako B+C je dohromady za rovných 2 000 Kč. Jsou možné i jiné kombinace, například 2x B za 1 660 Kč. Cokoli dalšího vymyslíte, napište mi to do komentářů v přihlášce! Můj soukromý favorit je céčko, kdo budete po předchozích zkušenostech chtít sestavit ambicioznější výběry (jako 6x Campo del Guardiano nebo 3x Campo a 3x Viognier), napište mi do poznámek v přihlášce nebo na soukromý e-mail.

Bedýnky můžete dostat Poštou nebo Uloženkou, jako vždycky budu potřebovat vaše přihlášky a pokud možno i zálohovou platbu na účet. Předpokládám, že uzávěrka bude 3. června a vína by se mohla nakládat po desátém červnu. Chtěl bych je rozesílat v týdnu po 17. červnu. Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Prosím objednávejte alespoň šest lahví (ceny zahrnují i rozeslání s vyzvednutím v Uložence). Bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky včetně poštovného). Kdo nemá Uloženku dost blízko, může dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 9 a více lahví). Vlastní kombinace vín jsou možné a vítané, napište mi je do poznámek v přihlášce. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *