O vinařském regionu Carmignano a vinařství Fattoria Ambra jsem už psal tady, dnes jen otevřu dvě vína ze dvou místních významných vinic, Elzana a Montalbiolo. Ambaláž vezmu najednou, obě lahve mají (kromě podkladové barvy etikety) stejnou. Klasická bordeauxská lahev, celokorek, hodně střídmá etiketa. Žádné obrázky a jen dva fonty písma. Obě vína se téměř shodují vzhledem. Temně rudá karmínová barva s kávovým odstínem, Elzana je (možná) o čárku světlejší než Montalbiolo.
Carmignano Riserva Elzana 2015, Fattoria Ambra
Na nose červené ovoce a jemné teplé koření. V chuti úplně suché s vyšším alkoholem (14%), dobře zakomponovaná kyselina, hodně zralé červené ovoce až k hranici přezrálosti. Anýz! Středně plné, lehce minerální závěr a hebké jemné taniny, které poznáte jen podle toho, že vysušují pusu, ale nedrhnou na patře. Hodně kultivovaný harmonický projev, komplexní a přitom působí jednoduše. I přes vyšší alkohol se dobře pije a baví.
Technicky je to 90% Sangiovese a zbytek Cabernet Sauvignon, výsadby z roku 1975 s hustotou 3300 keřů na hektar. Macerace slupek 20 až 25 dní s řízenou teplotou a přečerpáváním moštu, potom rok ve francouzských sudech (350 a 500 litrů) plus druhý rok ve velkém sudu o obsahu 25 hektolitrů. Malolaktická fermentace. Myslím, že mistrovské dílo završilo právě použití sudů různých velikostí, protože přes dva roky v sudu v chuti sud nevyčnívá a neupozorňuje na sebe. Alespoň já si na tom užívám ovoce, mineralitu, harmonii a komplexnost a barik ani třísloviny na sebe nestrhávají pozornost.
Carmignano Riserva Montalbiolo 2015, Fattoria Ambra
Technické poznámky (kvašení, zrání) budou prakticky stejné, jen vinice jsou z roku 1972 a odrůdové složení je pestřejší: 70% Sangiovese, 20% Cannaiolo Nero, 10% Cabernet Sauvignon. Na nose je víno ještě hůř popsatelné než Elzana: první dojem jsou přezrálé maliny a třešně. V chuti je od počátku sevřenější než předchozí Elzana, víc než ovoce vystupuje teplé středomořské koření (hřebíček, skořice, kmín) a kabernetová těžká váha (ale jestli sedí odrůdové složení, tak to nebude kabernet!) Zase dobře zakomponovaná až skoro neviditelná kyselina, která se prosazuje až v samém závěrečném akordu s taniny. Hodně spojené chutě, komplexnost, harmonie. Střední až vyšší plnost v chuti a vyšší alkohol. První dojem je, že bych si vybral Elzanu díky pevnější kyselině a lehkosti, ale obě vína stojí za vyzkoušení.
Připomínám aktuální italskou bedýnku Orvietských vín z vinařství Palazzone. Z Toskánska se posuneme padesát kilometrů na jih do umbrijského Orvieta a najdeme tam spoustu bílých vín, pěstovaných na lávovém podloží, které jim dodává zajímavou mineralitu. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.