Strohopřísná milerka a ovocný sylván

Francké milerky, sylvány a  ryzlinky přijely! Omlouvám se za delší odstávku blogu, způsobenou návalem povinností nesouvisejících s blogem. Dobrá zpráva je, že paleta placatých franckých kozích měchů přijela a na každého se dostane :-) V půl jedenácté večer jsem vyložil paletu vína a bez ohledu na následky jsem v jedenáct otevřel první lahev. Konečně zase milerka!

2022 Escherndorfer Müller-Thurgau trocken VDP.Ortswein, Horst Sauer
Ambaláž se nezměnila za pět roků, co Sauera (minimalisticky) dovážím, takže pojďme rovnou na degustační poznámky. Bledá žlutá barva, na nose středně intenzivní muškátový oříšek. Po provzdušnění vystoupí ovoce, hlavně citrony, blumy a jablka. V chuti je víno dokonale vyvážené, především je bezvadně zakomponovaná kyselina. Svěžest až do perličky (ostatně drobné perlení je vidět i na stěně skleničky), s provzdušněním zase vystoupí svěží a šťavnaté ovoce, málo zralé citrony a jablka. 12% alkoholu. Pocitově je to hodně suché (ostýchám se napsat úplně, protože tuším, že v analytických hodnotách překvapí pár gramů zbytkového cukru… a dodatečně potvrzuju, 3,8 gramu cukru a 6,1 gramu kyselin). První večer výrazně vystupoval slaný závěr (a sváděl k vtipkování o zbytkové soli), druhý den je projev zase o poznání ovocnější a harmoničtější. Zase je to jiné než před rokem (dvěma a třemi roky) a zase výborné. Letos hodně suché, s vývojem od jednoduchosti k ovocnému projevu, s typickou franckou (a sauerovskou) čistotou a zábavnou pitelností.

2022 Escherndorfer Silvaner trocken VDP.Ortswein, Horst Sauer
Bleďá světle žlutá barva se zelenkavým odstínem. Na nose letní louka se zralými květinami, blumy a jablka. Na nose je to stále sylván zelený s aromaty trávy, ale v chuti dominuje ovoce. Místo Sylvánského zeleného je to Sylvánské ovocné! Nástup chuti je plnější a kyselina nepříliš důrazná, možná bylo léto 2022 ve Frankách horké a Sauerovi sbírali zralejší hrozny než o rok dříve. V chuti je dost zralého ovoce a vyrovnaný projev s výraznějším minerálním závěrem. Jemně citron s vápenitou mineralitou, 12% alkoholu a zase krásná čistota projevu. I podle srovnání s loňskými poznámkami to jsou zralejší hrozny než v roce 2021. Je to stále lehké a velmi svěží pití, ale plnější a ovocnější, než před rokem. (V technických datech vidím zase 6,3 gramu kyselin a ironicky si říkám, že u Sauerů se snad datum sklizně řídí podle kyselin. Jakmile kyselina vystoupí přes 6 gramů, jde se sbírat! Přestože Ortsweiny mají každoročně 6,x gramu kyselin, stylově jsou si ročníky podobné.) Soukromě bych čekal, že ovocnější sylván se bude víc líbit (=prodávat) než typický travnatý (zelený), ale uvidíme, co budu objednávat v srpnu nebo v září.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *