Vycházející hvězda z Toskánska

P1010834 Chianti 2010

Ukázka vycházející hvězdy :-) nebo alespoň já jsem vinařství zaregistroval až před několika lety. Etiketa hlásá, že rodina Mazzei vlastní Castello di Fonterutoli už od roku 1435. Jestli to na vás nedělá žádný dojem, tak připomínám, že tou dobou byly oběti bitvy u Lipan už rok pohřbené, ale teprve dva roky poté zemře ve Znojmě císař Zikmund, v Čechách známý jako Liška Ryšavá. Aby to nebylo jednoduché, tohle Chi Classico je ukázka vinařské moderny.  

Letos jsem (zatím) nesehnal základní Classico od Fontodi, které je mi kompasem i mapou, plachtou i stěžněm, pokud jde o každý nový ročník. Tak jsem v montalcinské vinotéce uvítal místní trend polovičních lahví – míň objemu, víc muziky!

P1290538 Chi Fonterutoli

Chianti Classico 2012 DOCG, Fonterutoli
Klasická střídmá černočerná ambaláž ladí i se vzhledem vína, hodně temnou rubínovkou. Vůně je záludně rafinovaná, začíná náznakem animálních aromat, ale vpodstatě se drží parfémů. Po rozmíchání se objeví lesní aromata Sangiovese a Chianti. Ovoce jen slabě, ale o to víc pryskyřice a dřeva. V chuti komplexní, harmonické a silné. Kyseliny mnohem míň, než bych od Sangiovese čekal, ale jinak se v chuti projevuje stejný příběh, který jsem popisoval u vůně. Projevem zatím hodně sevřené, jakoby zrovna vytažené z barikového sudu. Žádné přehnané třísloviny nebo těkavky, ale celkový dojem je mladý silný barik, pár roků počkat. Přesto už teď 92 – 93 bodů / 100.

Připomínám novou italskou bedýnku vín ze sopečných vyvřelin a vápenitých jílů z Orvieta. Podrobnější informace jsou tady a přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *