Giovanni Dubini, Palazzone

BLOG P1290393 Palazzone

Report jsem avizoval už včera, včetně zmínky o setkání v Perugii v roce 2012. Na velké degustaci měl tehdy Giovanni Dubini společnou prezentaci s Alessandrem Meniconim z vinařství Perticaia. Podle mých poznámek to byla nejlepší ochutnávka z celkem 25, které jsem tam absolvoval, ale měl jsem problém s Umbrií. Vína z Toskánska dokáže propagovat každej trouba, ale umbrijské Grechetto, Sagrantino nebo Procanico jsou těžší oříšek. V roce 2012 jsem si na to netroufal. Dnes Perticaiu dováží La Fattoria a já jsem se vypravil do Rocca Ripesena u Orvieta za Dubinim.  

Orvieto = bílá vína. 90% produkce Palazzone jsou bílá, zbylých 10% červená. Nejdůležitější je Orvieto Classico, směs Procanica, Grechetta, Verdella a Malvasie. Jestli marně hledáte Trebbiano Toscano, tak nezoufejte – Procanico je místní klon Trebbiana. Orvieto proslulo ve středověku jako letní sídlo papežů.  Z té doby pochází i budova Palazzone, která dala jméno vinařství. Nechal ji postavit za papeže Bonifáce VIII jeho sekretář kardinál Teodorico u příležitosti poutě Jubilee v roce 1300. Dnes je rekonstruovaná jako hotýlek, myslím, že obvodové zdivou je ze tuffových kvádrů.

BLOG P1290389 skála nad Rocca Ripesena

Na fotce je jedna z charakteristik místních vinařských tratí, rozmanité geologické podloží, ve kterém se střídají sopečné vyvřeliny s vodozádržnými hlinito-vápenitými půdami (ty v Palazzone převažují) a naopak propustnými štěrkovitými půdami. Giovanniho otec Angelo Dubini koupil v roce 1969 Palazzone včetně svažitého pozemku zabírajícího celý svah od linie lesa až po údolí. Nechal osázet 25 hektarů vinic a v roce 1982 jeho synové vyrobili první víno. Současné vinařství tak má všechny vinice rozprostřené kolem sebe, v pěší vzdálenosti. Převládá severní a severovýchodní expozice, což se ve střední Itálii považuje za ideální. Jižní svahy by mohl sklízet už v červenci, ale zralost by nebyla dobrá. Pokud jde o pověst orvietských vín, Giovanni Dubini tvrdí, že problém je v tom, že osmdesát procent DOC Orvieto se lahvuje mimo území denominace. To znamená, že hrozny (nebo víno) skupují velké firmy a dodávají ho na trh pod obchodními značkami. Stále ještě vzniká příliš málo vína u vinohradníků, jednota vinohradník – sklepmistr je přerušená. Dubini dodává, že na vínech z Orvieta něco musí být, protože se tady dělají už 2500 roků.

BLOG P1290292 G Dubini před etruským sklepem

Po prvním seznámení s vinařstvím vzal Giovanni terénní auto a jeli jsme do lesa. Na kopci nad vinicemi má soukromý sklep, ve kterém připravuje a skladuje archaickou verzi nejlepšího vína vinařství, Campo del Guardiano. Naposledy dělal necelých 3000 lahví. Starý ruční lis, velké kaštanové sudy, po roce z nich víno přetočí do demižonů a nechá dalších osmnáct měsíců vyzrávat. Všechno ručně, přetáčení klasickou gumovou hadičkou, lahvování totéž. Elektřina se využije jen ke svícení. Sklep je bývalý etruský hrob, vysekaný v sopečné skále. Giovanni mě upozorňoval na rýhy, které se jako vrstevnice táhnou po obvodu sklepa. To jsou jednotlivé úrovně sopečných vyvřelin. Ochutnali jsme ještě nehotový ročník z demižonu, krásně komplexní plné víno s ohromným potenciálem archivace.

BLOG P1290306 Vinice kolem Palazzone

V zásadě je celý provoz vinařství moderní, bílá vína se dělají ve velkých nerezových tancích. Všechny odrůdy a všechny významné parcely se sbírají a kvasí separátně, směs Orvieto Classico vzniká až následně. Původně prý měli starou vinici se smíšenou výsadbou, ale kvůli odlišné době zralosti jednotlivých odrůd ji zrušili. Červená vína vyzrávají vesměs v barikových sudech nebo větších dubových sudech. Vyrábí i tři sladká vína, založená na botrytis. Pobavilo mě to, protože jsem si myslel, že počasí v Orvietu je podobné jako v nedalekém Toskánsku (tedy úplně suché), ale Giovanni mi to vyvrátil. Jednak má malou vinici Sauvignonu dole v údolí u potoka, kde se drží mlhy, jednak je v Orvietu poměrně vlhko. Můj dojem ze dvou návštěv při teplotách dosahujících 38 stupňů byl sauna: vlhkost byla skutečně cítit i ve vzduchu.

BLOG P1290418 Grechetto 2015

GREK 2015, Grechetto Umbria IGT
Autochtonní odrůda, typická pro Umbrii. Běžně se používají dva klony odrůdy, Grechetto di Orvieto a Grechetto di Todi. Tohle je druhý z nich, podle vinaře vhodnější do půd, jaké má k dispozici. Lisují se celé hrozny, kvasí asi tři týdny v nerezových tancích. Patnáctka má výraznou, plnou žlutou barvu, svěží a kořenitou, zralou vůni. V chuti suché s pěknou kyselinou, středně plné tělo, žluté ovoce, důrazný herbální a kořenitý a živý závěr s taniny. Dlouhá dochuť. Na mou poznámku o kyselině říká Giovanni, že to není acidity, ale sapidity – chuťová plnost, která nepochází z odrůdy, ale z půdy. Předbíhám, ale na konci degustace jsem mu musel dát zapravdu. Všechna bílá vína měla, pokud jde o kyseliny, podobný výraz.

BLOG P1290439 Viognier 2015

Viognier 2015, Umbria IGT
Zábavná vložka na úvod: v roce 1991 Giovanni vysázel čtyři hektary Viognieru. Tehdy ještě odrůda nebyla v Orvietu registrovaná, takže by býval musel víno deklarovat jen jako stolní. Oznámil tedy úřadům, že vysadí Chardonnay, ale komisař, který přišel registraci vinice oveřit, kroutil hlavou, že takové Chardonnay ještě nikdy neviděl. „To je zvláštní vzácný klon, sám jsem ho přivezl z Francie,“ přesvědčoval ho Giovanni. Od té doby se předpisy změnily a Viognier je povolený, takže je to bez mlžení čistý Viognier.

Lisují se celé hrozny, polovina vína kvasila a zrála v dubových sudech. Burgundská lahev a celokorek, středně plná žlutá barva s teplým podtónem, na nose svěží mix květin a žkutého ovoce. V chuti suché, středně plné s výbornou kyselinou, skoro-zralé žluté ovoce, svěží a dlouhé. Ještě mladé, v závěru lehce svíravé souzvukem kyseliny a taninů, ale moc mě baví perfektní (ne přehnaně) vyzrálý ovocný projev a slušná komplexnost. Jemně minerální závěr až doslana, který krásně dlouho drží. Slaný Viognier. Za mě určitě ANO a nemyslím Babiše.

BLOG P1290446 TIXE 2015 PG

TIXE 2015, Pinot Grigio Umbria IGT
Je to oranžové a je to víno, ale není to oranžové víno. Co to je? Zatím mu říkám víno pro voliče ČSSD, než mě napadne něco lepšího. Jmenuje se TIXE, ale závěrečné E je vysázené pozpátku, takže to svádí číst jako EXIT. Technicky vzato je to Pinot Grigio macerovaný asi šest hodin před lisováním, takže dostal pěknou růžovo-oranžovou barvu, ale kvůli tomu to ještě není oranžové víno.

Podle vůně je to jemný, ovocný a časně sklizený Pinot Gris, vůně je čistá, odrůdová. V chuti je jasný nástup kyseliny (Pinot Gris si nedrží kyseliny do plné zralosti, takže hádám na brzkou sklizeň), dobré ovoce, střídmý suchý projev (Giovanni mi říkal, že když chce udělat víno suché, tak to znamená úplně suché, bez špetky zbytkového cukru), křupavé, čisté, díky odrůdě středně plné. V závěru jsou lehce poznat třísloviny z krátké macerace, ale všechno je uměřené a jemné. Jak jsem zastánce a obdivovatel přezrálých a sladkých alsaských šedých, tak Dubiniho podtržený Pinot Grigio mě taky baví. Když mi při otvírání lahve říkal, že se hodí k rybám, tak jsem mu nevěřil, ale asi měl pravdu. Musím to vyzkoušet.

BLOG P1290422 Terre Vineate 2015

Terre Vineate 2015, Orvieto Classico Superiore DOC
Název je ze středověkého jména jedné parcely, používají se ale vybrané hrozny ze všech vinic. 50% Procanico, 30% Grechetto, zbylých 20% společně Verdello, Malvasia a Drupeggio. Světlá citronová barva, intenzivní vůně žlutého ovoce s kořením. V chuti úplně suché, šťavnatá kyselina spojená s důrazně minerálním projevem, středně vyzrálé žluté ovoce. 13,5% alkoholu, dlouhý a vysušující závěr vybízí k dalšímu napití. Dlouhá dochuť. Hodně živé, plné chuti. Dokonalý protiklad vodovatých supermarketových vín zatříděných jako Orvieto Classico. Mimochodem, týden po návštěvě mi Giovanni poslal protokoly z laboratoře. Pobavil poslední údaj, veškerá síra 67 mg/litr. To by se asi vešlo i do pekelné bílovické normy :-)

BLOG P1290427 Campo del G 2013

Campo del Guardiano 2013, Orvieto Classico Superiore DOC
Single-vineyard čili víno z jediné vinice, samozřejmě z té nejlepší. Stejné poměry odrůd jako u Terre Vineate, navíc nejmíň šest měsíců na kvasničních kalech. Zářivá slámově žlutá barva, ve vůni navinulé ovoce a lehce i kvasnicové aroma. V chuti živé, s pěknou kyselinou, charakterem podobné předchozímu Terre Vineate, ale mnohem ohlazenější a harmoničtější, komplexní. Ovoce a jablka, chleba, senzační kyselina. Vhodné k delší archivaci. Velké víno.

ROSS 2015 Umbria IGT
Směs 60% Sangiovese a po dvaceti procentech Cabernet Sauvignon a Merlot. Vyzrává částečně v nerezových tancích a v dubových sudech. Podle poznámek z degustace jednodušší slušná nerezovka, pitelná s taninovým závěrem. Pitelné, ale po bílých směsích trochu krok zpátky.

BLOG P1290293 degu

Piviere 2014, Sangiovese Umbria IGT
Čisté Sangiovese, nejdůležitější italská odrůda. Školené rok v bariku, barva i vůně typická pro odrůdu, jen vůně jemnější. Hodně ovocný projev chuti díky hlinité půdě.

Muffa Nobilis 2015, Umbria Bianco IGT
Parádní slaďák ze Sauvignonu s malým příspěvkem Grechetta. 11% alkoholu, botrytické, hodně zralé, hladké, čisté, krásné. Díky Sauvignonu má víno dobrou kyselinu a harmonii. Poloviční lahev a vyšší cena.

BLOG P1290272 Giovanni Dubini

Nejlepší na konec – Komunitní bedýnka z Orvieta
Moc mě bavilo pět bílých vín. Překvapila dobrá kyselina a suchý, bohatý chuťový projev. Orvieto Classico i Grechetto IGT jsou vína ukotvená v 2500 let staré tradici, vpodstatě klasická vína, ale chuťovým projevem se víc blíží moderním autentickým vínům než tomu, co bychom mohli považovat za italskou mainstreamovou produkci. Před čtyřmi roky jsem si netroufal Orvieto dovézt. Letos jsem ještě v Komunitních bedýnkách neudělal žádné nové vinařství, a Dubiniho Palazzone mě moc láká. Vybral jsem následující pětici bílých vín:
GREK 2015, Grechetto – 250 Kč
Viognier 2015 – 390 Kč
TIXE 2015, Pinot Grigio – 250 Kč
Terre Vineate 2015 – 270 Kč
Campo del Guardiano 2013 – 490 Kč
celkem 1650 Kč

Kdo budete chtít zaokrouhlit počet vín na šest, doporučuju poslední dvě :-)Je taky možné objednat jen pravou orvietskou trojici:
GREK 2015, Grechetto – 250 Kč
Terre Vineate 2015 – 270 Kč
Campo del Guardiano 2013 – 490 Kč
celkem 1010 Kč plus 50 Kč na Uloženku. Dvě trojice najednou jen za 2000 kaček. Napište mi to do poznámek!

Jestli si chcete pořídit degustační bedýnku pěti vín z Palazzone, musíte se přihlásit… Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky). Jestli chcete odjet na dovolenou, můžete si termín odeslání vín posunoutz podle svých potřeb. Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 10 a více lahví). Jeden vylosovaný účastník dostane s bedýnkou tričko Palazzone, podmínkou je, aby mi napsal svou velikost a aby se tato velikost shodovala s velikostí jediného trička, které mám k dispozici. Jsou to vína, která vyrostla v italském vedru a do letních veder se taky hodí! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *