Víno pro pamětníky

BLOG P1250504 Pergolaia 2007 960

Pergolaia 2007 IGT Toscana, Caiarossa
2007 byl první ročník Pergolaii, který odolával času (alespoň podle mínění pana Skleničky). Nové vinice vysazené v letech 1999 a 2000 dávaly zpočátku vína na brzké pití, až sedmička dokázala nazrávat. Osmička byla hodně jiná a devítka naopak podobná sedmičce, včetně schopnosti vyrovnat se s časem. Po ní se už zvedla  cena Pergolaie a další ročníky jsou už docela jistoty.

Nahnědlá a dokonce trochu narezlá temně rudá barva Sangiovese, ve vůni zralé ovoce a jen odlesk divokosti odrůdy. Kdysi jsem spekuloval o mikrooxidaci pro zjemnění taninů, ale Dominique Génot mi řekl, že nic takového nepoužívá. Jen krátká macerace slupek a dobře vyzrálé hrozny dodávají vínu příjemný ovocný projev a pitelnost. V chuti už kulaté bez původní svěžesti, ale stále s pěknou kyselinou, kořeněným závěrem a toskánským horkem (13,5% alkoholu). Víno se už dokonale proměnilo od původní zrnité svěžesti k současné kultivované a nazrálé lehkosti, už je to trochu víno pro pamětníky, ale stále je dobré a zajímavé.

Pergolaia 2010 IGT Toscana, Caiarossa
Temně rudá barva, ve vůni třešně, lesní plody a středomořské koření. V chuti hladké, suché, se zakomponovanou (=nevyčnívající) kyselinou, středně plné, lehké, docela dlouhé. Pěkný závěr s teplými ohlazenými taniny. Ještě svěží a lákavé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *