Vino Nobile 2018 a utkvělé myšlenky


Utkvělé myšlenky jsou ty, co se jako červená niť vinou dějinami antického dramatu nebo Van Goghovými malbami… nebo někdy taky jen hlouposti uklizené ve sklepě pod hromadou harampádí, které se občas dostanou na světlo a potom zlobí :-) Jedna z mých utkělých myšlenek je, že by vinaři vlastně neměli zatěžovat zákazníky archivací a měli by víno prodávat teprve tehdy, když je připravené k otevření. Není to populární myšlenka, spousta lidí pravidelně vyměňuje možnost archivovat několik let neznámá vína za dvacetiprocentní slevu a obecně se považuje odhad správného času k otevření lahve za jednu ze základních kvalifikací vinného konzumenta. Vždycky jsem oceňoval italské denominační předpisy, které poměrně volně stanovují sklepní procedury, ale striktně říkají, že některá vína se nesmí prodávat dříve než 24 nebo 36 měsíců po sklizni. A ano, všichni závidíme le vinařům, kteří mohou prodávat čerstvě nalahvovaná vína za 100+ EURO už rok po vykvašení…  

Soukromě to beru právě od kvašení, kdy se z moštu nebo rmutu stane víno. Sangiovese na Vino Nobile se sbírá pozdě (v první polovině října) a víno se z něj stane v listopadu, takže lahev Vino Nobile di Montepulciano 2018 otvírám zhruba dva a půl roku od vykvašení. Potom strávilo asi osmnáct měsíců v různě velkých dřevěných sudech a rok v lahvi.

Vino Nobile di Montepulciano 2018 DOCG, Tenuta di Gracciano della Seta
Tmavší rubínově rudá barva s kávovým odstínem, vyšší smáčivost. Na nose kávová zrna, jehličnatý les, ostružiny a červené ovoce, fialky, středomořské koření. V chuti slušná, pevná kyselina, taninová štiplavost s lesními aromaty, málo zralé až zralé červené plody a balsamikové tóny. Hned po otevření to byl skutečný wov-efekt, ostrá svěží chuť ovoce a lesa, typické rozpálené kořenité Toskánsko. S provzdušněním se víno harmonizuje, hrany se obrušují, k aromatům a chutím se přidává káva, dřevo a taniny, ale první chuť neokysličeného vína byla krásně ohromující. 14% alkoholu a pocitově lehčí, středně plné, nepřetížené (pomáhá malé podchlazení, studenější působí krásně lehce a svůdně). Tohle bylo otevřené přesně včas! Jsem zvědavý na další vývoj, v závěru jsou ještě výrazné taniny a víno ještě má kam jít, ale kontrast prvního ochutnání neokysličeného Sangiovese a chuti hodinu poté je poučný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *