Vino Nobile Riserva 2017 z Gracciana

Skoro týden po příjezdu otvírám darovaný vzorek Riservy 2017 z Gracciana. Četl jsem se na italských blozích hodnocení v přehledech nastupujícího ročníku, tak jsem využil příležitosti a s objednanou paletou Vina Nobile si napsal o vzorek. Podle denominačních pravidel by se snad už Riserva 2017 směla prodávat, ale vinařství to komentovalo tak, že až v létě. Upřímně, vždycky mě bavilo být první, ale s komplexními Riservami z Montepulciana mám trochu rozporné zkušenosti. Bavila mě mladá (asi jako 2017 na konci dubna 2021), ale potom se často dostala do stavu, kdy dominovala robustnost, taniny, přehnaná plnost a koření. Za dalších 6-8 let zjemnila výraz a odlehčila se, ale toho se málokdo dočká… nic pro konzumenta, který má šest lahví.  

Vinařství (web) je tradiční výrobce z Montepulciana a tradiční postupy. Staré vinice (vysazené 1970 – 93) a školení v sudech různých velikostí (350 až 2500 litrů, vidím v tom paralelu s pěstováním různých klonů stejné odrůdy ve vinici, ale musím to ještě promyslet. Obecně diverzita pomáhá a víno jako úsečka odněkud někam by bylo příliš triviální :) Pomohl i plátek tučné gorgonzoly.

Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2017, Tenuta di Gracciano della Seta
Temnější rubínově červená s kávovým tónem. Na nose středně intenzivní, káva a kůže, fialky a jehličnatý les, červené ovoce (modré blumy). V chuti úplně suché s pěknou kyselinou a hned od nástupu chuti s jemnými tříslovinami. Zralé červené ovoce, šťavnatě třešňové, harmonické. Je tam harmonie i ušlechtilost, svěžest i energie, a 14% alkoholu. S trochou podchlazení působí ovoce jako ne úplně zralé, ale přesně takhle mi to vyhovuje. Kdyby se ještě rozpustily závěrečné třísloviny, bylo by to skoro dokonalé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *