Vína s příběhem

Před pár lety to bylo všude: vína s příběhem, boty s příběhem, dokonce i párky z Agrofertu hledaly svůj příběh :-) Kontext je všechno! A příběh je to, co dodává kontext. Nebo alespoň to, co může nakopnout vaše nákupní rozhodnutí. Něco o tom vím z obou stran: k vínům ze Skleničkových bedýnek se snažím dodávat kontexty a příběhy, které někoho zlákají ke koupi, a jako konzument a zákazník jsem podobným snahám vystavený pořád. Dnešní víno může sloužit za příklad. Německý ryzlink z Lídlu za 150 kaček.

Není to úplně v kategorii Německý ryzlink za 150 – nekupte to! protože jsem jako zákazník otrlý a odolný svodům. Ale přední etiketa s netradiční grafikou včetně stylizovaného zajíce (?) a lišky zaujala natolik, že jsem lahev vzal do ruky a skouknul zadní etiketu. I dočetl jsem se, že víno společně vyrobili v Rheingau Christian Ress z páté generace vinařské rodiny a Markus Bonsels, vinařský začátečník. Nazvali ho Nejlepší sousedi, Best Neighbours. Rozhodli se oslavit společné sousedství vynikajícím ryzlinkem! Vzrušujícím, příjemným a suchým. Tak na dobré sousedství!

Překládám ty marketingové řeči s gustem překladatele Rodokapsů, ale přes velký nadhled jsem snahu ocenil nákupem. Má to něco společného s tím, že somráka na ulici odmítnete, když si řekne o dvacku, ale dáte mu ji, když k tomu přidá příběh a ujetém vlaku a zapomenutém kufru… nechci to přehnaně shazovat, ale mezi desítkami jiných vín v Lídlu se tohle odlišovalo a tak jsem mu dal šanci.

Best Neighbours 2021 QbA, Stefan B. Ress
Jakostka s 12 procenty alkoholu, podle deklarace suchá. Šroubovací uzávěr a jak jsem napsal výše, výrazná etiketa. Ve skleničce je bledě žlutá slámová barva, na nose typická ryzlinková směs citrusů a žlutého ovoce s nižší intenzitou vůně. Příjemně ovocné a docela čisté. V chuti je drobná perlička na začátku, slušná kyselina, středně plné tělo se žlutým ovocem, citrusy a malým zbytkovým cukrem. Přiměřeně svěží a živé, vlastně se už v Německu lahvují jakostky 2022 a Best Neighbours stále drží svěžest. Je to německy suché, tedy se zbytkovým cukrem pár gramů přes obsah kyseliny, ale pocitově je to v normě. Celkový dojem je slušná supermarketovka – je to nevyhraněné, ale dokonale vybalancované, aby to bylo mezinárodně přijatelné a zároveň tak trochu ryzlinkově německé. Ovocné a čisté, ale za opravdovou německou čistotu byste si museli připlatit. Je to tak vybalancované, že to nedokážu pořádně pochválit ani zatratit. Ideální výrobek. Ale za 150 kaček je to v pohodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *