Včelky přinášejí jaro

V pátek jsem rozvážel první bedýnky v Praze. Nová účastnice se ptala, co otevřít hned a co archivovat. Vína jsem ještě neměl přechutnaná, tak jsem řekl, že 2021 hned a 2022 odložit. Rada pomohla, v neděli mi psala, že s Včelami byla spokojenost. Sám se k nim dostal až v úterý, ale mám to taky tak. Od výrazné barvy přes typickou aromatiku až po výraznou kyselinu a úplně suchý projev, typický Sauvignon a radost. Snad jsem na úvod neprozradil moc. (Na úvodním obrázku je o deset let mladší Marc Thibault.)  

Les Abeilles 2021 Coteaux du Giennois, Domaine de Villargeau
Včely jsou čistý Sauvignon Blanc z pětadvacetileté křemenité vinice (Silex). Dvouhodinové lisování a dvanácti- až osmnáctihodinová dekantace moštu. Kvašení odkaleného moštu v nerezu při teplotě mezi 15 a 18 stupni. Leželo na kvasničních kalech až do lahvování.

Plnou žlutou barvu na etiketách Sauvignonu vinařství používá běžně, ale s Abeilles (Včely) to má další spojení. Výrazná zlatožlutá barva je i ve skleničce. Na nose intenzivní zralé citrusy, bílá broskev, pomeranč. Hodně čisté a přitažlivé. V chuti úplně suché s výraznou pevnou kyselinou, citrusovým projevem s drobnými ovocnými odbočkami, při vší suchosti vlastně docela plné. S provzdušněním se prosazuje zajímavý kamenitý závěr, připomínající vína z vápence. 12,5% alkoholu (chválím!). Rovnováha kyseliny, nižšího alkoholu, ovocného projevu a čistoty je zábavná a fascinující. Obecně mám silexové Sauvignony zapamatované jako málo tělnaté, tady zřejmě přispělo několik měsíců míchání kvasničních kalů k plnějšímu Sauvignonu. Pokud jde o doporučení k pití nebo k archivaci, za mě je to pít už teď (především pro svěžest, důraz kyseliny a čistotu projevu), ale s perspektivou dalších tří roků možného zlepšování. Pro milovníky třeskutě suchých vín mohou být Včelky dobrým důvodem k nadšení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *