Dvakrát Villargeau

Poznámky o posledních dvou vínech z aktuální sauvignonové bedýnky z Domaine de Villargeau. Rosé se vyprodalo jako první, protože jsem přivezl navíc nad objednané počty jen pár lahví. Barikovanou Zalálečku (Paresseuse) jsem si nechával na konec, protože barik, ale zatím se víno moc neprojevuje a bylo by vhodnější je popisovat za tři roky.

La Belle Paresseuse 2019 AOC Coteaux du Giennois
Podle technických informací je to výběr hroznů převážně z křemenitých vinic (80%). Pomalé lisování a dvanácti až osmnáctihodinová sedimentace. Kvasí v nerezu, vyzrává v bariku. Robustní lahev burgundského tvaru a celokorek. Po několika mladých Sauvignonech je vzhled vína ve skleničce jako reklama na barik, plnější zlatožlutá barva. Na nose je to hodně kořenité a bylinkové, trochu citrusů a lehký octový tón, jaký přidávají mladé barikové sudy. V chuti koncentrované, s odbouranou kyselinou jablečnou a díky tomu hladké a „hodné,“ bez ostří kyseliny působí Sauvignon krotce. V plném těle zralé citrusy a žluté ovoce. Ve vůni jsem měl podezření na malý podíl glycerolu a s 13,5% alkoholu se to zdá ještě pravděpodobnější, protože chuť působí až sladce. Celkový projev je hodně příjemný, sametově hladký a harmonický. Soukromě mi chybí víc kyseliny. Zpracováním i projevem má Paresseuse blízko k burgundským šardonkám, ale i barikované šardonky z Burgundska si většinou nesou výraznější kyselinu.

Villargeau Rosé 2022 Coteaux du Giennois
Světloučká růžovka je vyrobená převážně z Pinotu Noir s dvacetiprocentním přídavkem Gamay. Takže macerace bobulí jen „přes noc“ a rychlé lisování s následným kvašením v nerezovém tanku. Na nose je středně intenzivní ovocná vůně s jahodami a lesními plody, v chuti jednoduché jahodově ovocné s lehkou svěží kyselinou a plnějším tělem (alkohol 13,5%). V těle je taky cítit lehký dotek taninů, ale skutečně jen na upoutání pozornosti a příjemně lehce, lehce citrusy a jemný kořenitý závěr. Do moravského rosé chybí vyšší kyselina a přebývá alkohol, ale v zásadě je to stále svěží, lehké a jednoduché rosé. Edit: druhý den v otevřené lahvi vystoupí kyselina skoro na úroveň, kterou byste čekali od Moravy, víno získá čistotu a dokonce jednoduchou příjemnou strukturu, díky zmiňovanému tanino-kořenitému závěru. Najednou je to pěkný!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *