Vernaccia od Svaté Kláry

BL P1320254 San Gimi

Campo della Pieve 2014, Vernaccia di San Gimignano DOCG, Il Colombaio di Santa Chiara. Ufff, to je dlouhej název! Navíc ještě Vino biologico (= bio certifikace) a 13% alkoholu. Svatá Klára je (asi) nejvýznamnější místní vinice.  

BL P1320213 Alessandro Iogi Colombaia

O vinařství, odrůdě i městu jsem už tady psal víckrát, teď jen doplním rozlohu vinic vinařství (12 hektarů) a roční produkci asu 90.000 lahví. Podnik najdete na příjezdové silnici od Castel San Gimignano a patří Mario Logimu a jeho synům Alessiovi, Stefanovi a Giampierovi. V dubnu jsem krátce degustoval Vernaciu s Alessiem, předchází je pověst nejlepší Vernaccii ve městě. San Gimignano je jedno z nejnavštěvovanějších toskánských měst (sám jsem tam byl asi desetkrát :), takže mě přirozeně zajímá, kdo tam dělá nejlepší víno.

BL P1330008 Campo delle Pieve 14 Colombaio

Typická světlá citronová barva, herbální vůně s citrusy v pozadí. Blumy, bílé broskve a po čase najdu i med. V chuti lehké s pěknou a přesně odměřenou kyselinou, zpočátku trochu sylvánovsky zelené, travnaté. V těle žluté ovoce, trochu jablíček, svěží, s tlumeně nahořklým odrůdovým závěrem. Dlouhé, vyvážené, ale spíš nenápadné. Uměřené a jen lehce kořenité v závěru. Žádné ohňostroje, jen klidná harmonie. Technicky 24 měsíců v betonových tancích na kvasničních kalech, ale lahvované vyčištěné a jiskrné, bez kvasničních reziduí. Za mě 88 / 100 bodů, usrkávám Vernacciu k zeleninovému salátu a dostávám chuť na pizzu.

BL P1330023 Campo delle Pieve 14 Clombaio hrdlo

Moje představa ideální dovolené a zároveň způsob, jak se vyrovnat s Vernacciou i San Gimignanem je pronajmout si na dva týdny byt v místním agriturismu a každý večer chodit na večeři do místní pizzerie. Pizzu spláchnout pokaždé jinou Vernacciou, to by mě mohlo za dva týdny vykurýrovat z celoživotní žízně na tuhle odrůdu!

Uzávěrka nové toskánské komunitní bedýnky se blíží, neodkládejte přihlášku! Vernaccia v ní nebude, za to čtyři Sangiovese a dvě Trebbiana Spoletina, Podrobně je to tady, přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *