Vernaccia, Arneis a Sauvignon, náhodné nálezy

Vernaccia di San Gimignano DOCG Le Madie 2023, Arigoni
Náhodný nákup v supermarketu, protože levný a protože 2023. Typická supermarketová ambaláž, tedy lahev z čirého skla (aby vynikla barva), korek z drti, supermarketová etiketa s malůvkou San Gimignana. Ve skleničce je bledá slámově žlutá barva s teplým odstínem, na nose citrusy, broskve a trochu jablíčka. V chuti slušná kyselina, jablíčkově ovocný nástup chuti, kdy se do ovocných tónů mísí kořenité asi jako z jablečných jadýrek. Celý závěr je hodně kořenitý, lehce taninový – soukromě mám dojem, že výrobce kvasil celé hrozny i s třapinami a nechal je dost dlouho macerovat. Víno má díky tomu plnější chuť, ale není to čisté ovoce a spousta koření a taninů (podle mě) k Vernaccii nepatří. 12,5% alkoholu. Cena byla dobrá, ale Le Madie bych si znova nekoupil.

Contessa Vittoria Langhe Arneis 2022, Fontanafredda
Výrobce je jedno z nejrenomovanějších piemontských vinařství a podle italského zvyku plní supermarkety produkcí, kterou nemá prodanou na export nebo stálým odběratelům, takže jsem tady už příležitostně popisoval jejich Nebbiola včetně Barola. Bílé Arneis je vedle Nebbiola jen Popelkou, ale dneska bylo v CONADu za osm EURO. Výhoda je, že vína Fontanafredda berou oba největší italské supermarketové řetězce, takže nějaké Barolo nebo Barbaresco je skoro vždycky ve slevě :-)

I osmieurové Arneis má klasickou burgundskou lahev s embossovaným logem výrobce a pěkný plastový korek. Ve skleničce je světle žlutá barva, na nose málo až středně intenzivní květinová vůně, doplněná lehce ovocnými aromaty včetně hrušek, s provzdušněním i med. V chuti je víno překvapivě hodně plné, už do nástupu kyseliny se mísí plnější a hodně zralé ovocné projevy s jemným štiplavým kořením, má vyšší koncentraci a minimální strukturu. Působí to pevně a sošně, 13% alkoholu. Už jsem Arneis dlouho neměl a čekal jsem tenčí víno postavené na kyselině, proto se nechci pouštět do hodnocení, jak moc je tento projev typický. Samo o sobě je to vlastně čisté a perfektně provedené, i ta pocitová ovocná zralost koresponduje s vyšším alkoholem. Určitě chci při první příležitosti ochutnat nový ročník a porovnat.

Sauvignon Alto Adige DOC 2023, Cantina Produttori Bolzano
Výrobce je družstvo, založené v roce 1908 třiceti vinohradníky v severoitalském Griesu. Postupně družstvo rostlo až do dnešního stavu, kdy má 224 členů. Kolik má hektarů nebo podrobnosti o dnešním víně jsem nenašel, takže to bude vpodstatě naslepo.

Ve skleničce je hodně bledá slámově žlutá barva, na nose velmi příjemný Sauvignon laděný spíš do zralého ovoce (žádné kopřivy, jen trocha květinových aromat), středně intenzivní a vůbec ne agresivní (navzdory mým obavám, že by to mohla být agresivní novozélandská aromatika). V chuti suché, pocitově asi s několika málo gramy zbytkového cukru, protože už nástup chuti působí plně a ovocně. Příjemně ovocné do málo zralých meruněk a broskví, s vyšší kyselinou, lehké a příjemně pitelné, 13% alkoholu. Je to nenáročné a jednoduché pití se slušnou čistotou, trochu průmyslově líbivé, samozřejmě vyrobené v nerezovém tanku s chlazením, ale jak už jsem psal o příjemném překvapení z nepřehnané aromatiky, tak je to příjemně uměřené v každém ohledu. Včetně ceny, 12 EURO.

Připomínám dnešní uzávěrku přihlášek do sangimignanské bedýnky s víny Panizzi. Nová Vernaccia 2023 a dvě nová Chianti Colli Senesi 2021, doplněná úžasným Pinotem Noir 2021. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete můžete tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *