Dvě bílé novinky 2023 a dvě velká jména, samá radost

Začnu impresí z cyklu plážování, Splendid Isolation s jednomužnou plachetnicí. Tentokrát bez úvodů, protože toho bude i tak dost. Vyhlížel jsem teď v Toskánsku, kdy Panizzi nalahvuje Vernaccii 2023 a kdy Gracciano nalahvuje Rosato 2023 (a jaká ta vína budou). S Vernaccií jsem se už dočkal, ale hned cestou domů se vzorky od Panizzi jsem se zastavil v COOPu a hledal nová vína ročníku 2023. Zprvu neúspěšně, ale už za několik dní jsem sbíral první objevy. Je to úchylka, kterou mám odmala, vždycky jsem chtěl všechno vědět první. Dnes už vím, že by se na věci nic nezměnilo, kdybych ta nová vína sehnal až za měsíc, ale stejně z toho mám radost jako dítě.   

Vermentino di Sardegna DOC 2023, Sella e Mosca
O vinařství Sella a Mosca jsem tady už mnohokrát psal, je jedno z největších v Itálii. Jejich základní Vermentino jsem si oblíbil už před dvaceti lety na prvních italských dovolených. Lahvují ho brzy a pro mě to vždycky znamenalo příchod jara. Do ČR dováží LESA, často jsem je tam kupoval už v březnu.

Ve skleničce je světlá citronově žlutá s travnatým (zelenkavým) odstínem, na nose žluté ovoce a citrusy, trochu bonpari a luční květiny. Středně intenzivní, ne noc rafinované ale příjemné a viz výše, je to jako příslib nebo potvrzení jara. V chuti je víno úplně suché s pěknou kyselinou, lehké, jednoduše ovocné s trochou minerálního projevu, žluté ovoce, svěžest a živost. Šťoural by mohl napsat, že je taky trochu jednoduché a průmyslově bonbónové, ale ve skutečnosti je to tak lehké, živé a veselé pití, že přinejmenším teď na začátku roku se nějakými výhradami nikdo nebude zabývat. 13% alkoholu, 7,29 E. (V létě bývalo skvělé ke grilované rybě, ale teď by šlo výborně i k zeleninovým salátm nebo s ovocem. Já teď musím ještě 90 minut počkat, než otevřou nejbližší pizzerii, a věřím, že to bude OK i s pizzou.)

Chardonnay Alto Adige DOC 2023, Elena Walch
Elena Walch je velké jméno v Alto Adige, ale to je asi všechno, co o vinařství můžu z hlavy napsat. (Elena Walch je původním povoláním architektka, která se provdala do jihotyrolské vinařské rodiny, zmodernizovala vinařství a dnes je vedou její dvě dcery, Julia a Karoline.) Hrozny se šetrně lisují, mošt sedimentuje při nízké teplotě a následně kvasí v chlazených nerezových tancích při teplotě do 20 stupňů. Až do lahvování zůstávají vína v tanku na jemných kalech. Ve skleničce je světlá slámově žlutá barva, na nose středně intenzivní a ovocná vůně s tropickým ovocem a jablíčky, trochu horské louky. V chuti je to středně plné, úplně suché, s ovocným projevem, který kopíruje vůni, ještě trochu zavřené. 13% alkoholu, vyvážené, s pěknou kyselinou. 16 E.

Ellena Walch působí seriózněji a klasičtěji než dnešní Sella e Mosca, při hodnocení stobodovkou naslepo by dostala víc bodů. Chardonnay je plnější, sardské Vermentino je lehčí a cítíte tam (nebo aspoň já tam cítím) to moře. Ale obě vína jsou stylem italská v tom, co mám na Itálii nejradši, a to je životní styl. Když si v sedm večer dáte v toskánském baru skleničku vína, nepotřebujete 98 bodů ve stobodovce, ale něco zábavného, živého, čistého, něco co odplaví únavu a nakopne vás do hovoru s přáteli. Byl jsem před patnácti lety na podobných večerech i v baru v burgundském Puligny a fungovalo to podobně, ale při dnešních cenách vín bych se v Puligny už nechytal.

Reklama: připomínám novou nabídku toskánských Vernaccií, Chianti a Pinotu Noir (!) z vinařství Panizzi, San Gimignano. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *