Dvakrát Sangiovese do deštivého dne

Když v Toskánsku prší, sedím doma a píšu o jedné zajímavosti v nabídce vín italského supermarketového řetězce COOP. Pod vlastní etiketou Fior Fiore prodává vybraná vína svých dodavatelů. Etiketa je pochmurná a nelákavá, černý text na šedofialovém podkladě a tak, ale vína jsou – pokud mohu soudit z vlastní zkušenosti – dobře vybraná a většinou asi o čtvrtinu levnější, než když je kupujete s původní etiketou. Ve velkých prodejnách mají na tuto nabídku zvláštní stojan a najdete tam slušný výběr vín známých výrobců od severu k jihu. Často to okukuju a tentokrát jsem sáhl po dvou lahvích. Obě by měly být Sangiovese školené v sudu (odhad při nákupu). Fattoria Del Cerro proto, že jsem den předtím četl italský blog z montepulciánské dugustace Anteprima a nový ročník z Del Cerro tam byl dobře hodnocený. S Val delle Rose jsem se setkal asi před dvěma lety v Praze na degustaci a vína se mi moc líbila. Dnes je dováží LESA.

Vino Nobile di Montepulciano DOCG 2020, Fattoria del Cerro
Hluboká temně rudá rubínovka, višňový nos, krásné čisté višně! Po rozmíchání nastupují zemité a sudové tóny, ale višně stále táhnou vůni. V chuti klasika, silnější kyselina, višně, bohužel i zemité tóny a mladé taniny, šťavnatost a s 13% alkoholu lehčí projev. V těle působí dost koncentrovaně, ale nižší alkohol a vyšší kyselina to odlehčuje. Moc se mi líbil višňový projev, ale sráží jej slabší čistota, lacině nebo lajdácky působící taniny. Hodně pomohla dekantace, sladila se ostrá kyselina a úplně odpadly neřisté zemité tóny. Dodatečně jsem dohledal, že jsem del Cerro dokonce měl na degustaci v září 2014 společně s Tenutou di Gracciano.

Morellino di Scansano Riserva DOCG 2020, Val delle Rose
Tentokrát jsme v Maremmě, poblíž Grosseta, složení je Sangiovese s deseti procenty Cabernetu Sauvignon. Ve skleničce je středně temná rubínově červená barva, na nose středně intenzivní, komplexní vůně: zralé červené ovoce, kůže, letní les. V chuti je to podobně komplexní, harmonické, ještě trochu mladé, ale vpodstatě už pitelné. Slušná kyselina, červené ovoce (třešně, višně) a lesní plody, už v těle nastupují slaně minerální chutě, pepř, nepřehnaný projev sudu. 14% alkoholu a tomu odpovídá i zralejší ovoce, ale naslepo bych tipoval míň alkoholu, nevystupuje. Víno má v puse zajímavou a výraznou texturu, zřejmě danou přídavkem CS a sudem. Morellino delle Rose je komplexnější, elegantní víno s preciznější produkcí, ostatně je taky dražší (12,9 E oproti 9,5 E za Vino Nobile). Za pana Skleničku 91 bodů ve stobodovce a za 13 EURO báječný nákup.

Dodatečně gůgluju informace a dochází mi, že oba výrobci jsou veliké fabriky. Původní etikety Del Cerro s rozházeným písmem jsou nápadné v každém COOPu, Delle Rose zase patří pod podnik / rodinu Cecchi, která vyrábí levná a nudná supermarketová vína. Ale Val delle Rose funguje samostatně, Cecchi zřejmě rozeznali zásadní potenciál tamních vinic a vyčlenili ji z velkovýroby :-) Na etiketách dokonce ani nenajdete zmínku o Cecchi. Víno je stále veliká radost, dokonce i když vyrábíte miliony lahví, a když na svých vinicích najdete takový poklad, dáte mu všechno, co potřebuje (a nemícháte ho s běžnou produkcí).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *