Veltlínské zelené, VOC

Mám radost, protože už nebude nutné jezdit pro Veltlíny do Poysdorfu! Debaty o smyslu VOC jsem sledoval skepticky, protože selský rozum napovídá, že účelem apelačního systému je marketing a prodej. (Spolu s jistou emancipací vinařů,  kteří si do stanov VOC můžou dát, že zatřídění vín do VOC nebudou provádět státní komise, ale přímo komise vinařů – členů VOC. Samospráva v praxi:o) Rakouští vinaři to zvládají mistrovsky, Poysdorf budiž příkladem. Proti tamním reduktivním a rychleným Veltlínům je možné snést mnohé výhrady (sám jsem tady nějaké během času vypsal), ale obchodní úspěch jejich modelu je zřejmý. Lehké, svěží, minerální a pitelné Veltlíny za dobrou cenu a VOC jako obchodní známka, co víc si přát?

P1150487 VZ 2013 VOC Znojmo Špalek

Veltlínské zelené 2013 VOC Znojmo, Vinařství Špalek

VOC Veltlín od Špalků se poysdorfskému vzoru podobá tím nejlepším způsobem: lehkostí, svěžestí, odrůdovou čistotou. Sympatická štíhlá lahev a jednoduchá, graficky čistá etiketa, světle žlutá barva vína s nazelenalým odstínem. Ve vůni travnatost a typická veltlínová pepřovitost, v chuti suché a svěží s perličkou na jazyku, jablečnými a travnatými tóny s výrazným pepřovým závěrem. 84-85 bodů/100, výborná komerce s výbornou cenou (150 Kč ze sklepa).

Není to nejambicióznější víno na světě, i Špalkových Pinot Blanc sur-lie míří výš. Ale špičková vína jsou zřídkavá a ani apelační systém je nepomůže najít. Špičkové víno záviisí na soukromém rozhodnutí výrobce a potřebuje i poučeného, zkušeného konzumenta. Přesto jsem rád za každou cílenou snahu o zlepšení středního proudu komerční produkce. Kdyby podobně měla vypadat běžná úroveň VOC vín, byl by můj pohled na domácí produkci mnohem optimističtější.

A protože chřestová sezóna vrcholí, dodám, že tenhle Veltlín by určitě šel dobře dohromady s bílým chřestem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *