Parádní kabinet Dr. Loosena

Některé texty je radost psát! Hned se před vámi otevírá šíře témat pestrá jako horská louka v červenci. Namátkou: může být německý kabinetní ryzlink lepší, než Spätlese nebo Auslese? (Hlasuju ANO!) Je reálné hodnotit kabinetní ryzlink 90 body? (Zase ano, už jsem jednou dal naslepo 90 bodů i moselské jakostce.) Zaplatili byste 400 Kč za kabinetní ryzlink? (za mě ANO, ten dnešní stál 13 EUR.) Nebo třeba: proč jsem tady ryzlink od Dr. Loosena ještě neměl?

P1140988 Graacher Himmelreich nápis

Na to je snadná odpověď, s jeho víny jsem se zatím míjel. Míjel jsem se s image, kterou v Čechách má, odrazovala mě nabobská fotka v německé ročence Gault & Millau, takže jsem vína ani nevyhledával. Až letos jsem v bernkastelské vinotéce dostal pár vzorků, které se mnou zacloumaly. I přes vyšší ceny jsem si dvě vína koupil.

P1140982 Graacher Himmelreich

Napřed fakta: Weingut Dr. Loosen sídlí v moselském Bernkastelu, majitelem je Ernst F. Loosen (na fotce pohled na vinici Graacher Himmelreich z řeky od Bernkastelu). Hospodaří na 22 hektarech a ročně vyrobí kolem 180.000 lahví. Je členem VDP (takže může některá vína označovat jako Großes Gewächs a zřejmě se v tomto směru GG hodně angažuje), nejvýznamnější vinice má na tratích Bernkasteler Lay, Graacher Himmelreich, Wehlener Sonnenuhr, Ürziger Würzgarten a Erdener Treppchen a Prälat. Podle hodnocení ročenky Gault & Millau patří mezi 17 nejvýznamnějších moselských vinařství, takže pokud jde o ryzlinky, je to absolutní špička. Ve sklepě používá spontánní kvašení, vyhýbá se krášlení vína a asi 80% jeho vín jde na export.

 2012 Graacher Himmelreich Riesling Kabinett feinherb, Dr. Loosen

P1150494 2012 Graacher Himmelreich KAB Dr Loosen

Ročník 2012 byl „klasický,“ s pěknou kyselinou a trochu strohým projevem. Láhev je ze zelenomodrého skla, uzavřená noblesní cínovou záklopkou a celokorkem. Má světle žlutou barvu, svěží květinovo ovocnou vůni s minerálním závěrem. Výraznou, silnou, citrusovou. V chuti začíná jemnou perličkou na jazyku, výraznou, pevnou kyselinou a ovocným tělem se zralými citrusovými tóny (grapefruit a citron). Slušně koncentrované, díky nižšímu alkoholu (10,5%) lehké a pitelné, ale ukázkově odrůdové, strukturované a tak nějak pevné. Minerální projev v těle i v závěru. Odhadovat zbytkový cukr je složité, když je vybalancovaný tak výraznou kyselinou, ale moselské feinherby mívají přes 20 gramů/litr. Kdyby to bylo v televizním pořadu Nikdo není dokonalý, tipnul bych si, že devět domácích vinných fanoušků z deseti by víno zařadilo jako suché. Nevytrácí se ve skleničce ani po ohřátí a provzdušnění, prvotní úvahy o devadesátibodovém kabinetu se potvrzují – 90 bodů / 100, a to si myslím, že je to mladé víno a bude se ještě zlepšovat. Přitažlivý, živelně pitelný a harmonický ryzlink, skvělé víno.

8 thoughts on “Parádní kabinet Dr. Loosena

  1. Ano, souhlasím, od „doktora“ jsem měl kdysi poprvé ve skleničce Ürziger Würzgarten (také kabinetní) a i když mě ta sklenička (1 dcl) stála v hodně dobré restauraci přes stovku, zážitku jsem nelitoval :-) A potom za delší dobu pro změnu díky panu Skleničkovi tutéž vinici od Erbese :-)

  2. Loosenove kabinety sa v hociktorom nemeckom eshope dajú kúpiť pod 12 eur, ešte aj na Slovensku sa dajú kúpiť v cenách od 11,5 do 14e. Ale oplatia sa, kvalita je vysoká, doporučujem skúsiť aj Erdener Treppchen kabinett.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *