Velikonoční nálezy

Dodávám tradiční přehlídku svátečních vín, Velikonoce byly ve znamení otvírání starších vín.

P1280397 ZW Goldberg J Beck

Zweigelt Goldberg 2011, Judith Beck, Burgenland
Nejvyzrálejší Zweigelt, co si pamatuju: už temná barva s karmínovým okrajem dává tušit, že přijde něco velkého. Ve vůni středně intenzivní, svěží a extrémně jemné, ovocné (višně). V chuti od počátku koncentrované, svěží s lehkou kyselinou a důrazným, vyzrálým ovocným projevem. Višňový džem se nedá splést, vyrábím ho z vlastních višní už několik let, a přesně jako džem si i tenhle Zweigelt uchovává lehkost a kyselinu i přes koncentraci a ovocnou zralost. Kultivovaně zaoblené sudem, dlouhé, přesně definované. Sud ustupuje z chuti a víno je asi na vrcholu nebo těsně před ním.

Vzorky z loňské výpravy do Beaujolais objevené při velikonočním úklidu sklepa. V únoru 2015 jsem navštívil průřez božoléských vinařů, od naturalistického žáka Marcela Lapierra přes místní špičky Janina a Desvignes až po jedno vinařství směřující spíš do velkovýroby a moderních technologií. André Colonge v Poncié s asi 30 hektary patří k těm velkým podnikům, nakonec jsem z navštívených vybral jiné, Janina a Desvignes.

P1280395 Roc chots André Colonge

Les Roc’chots 2009, Beaujolais Villages AOC, André Colonge
Černorudá, višňovo-kávová barva, ve vůni už hodně nazrálé a ohlazené, typická aromata mladého Gamay jsou už zakrytá terciálními tóny. Přesto se dá i ve vůni vystopovat Beaujolais, i když předpokládám, že tohle víno se trochu netypicky školilo v barikových sudech. V chuti dokonale ohlazené, s typickou kyselinou a krásně hladkým průběhem. Úplně suché s pěknou mineralitou v závěru chuti a příjemně dlouho dochutí. Pěkně vyzrálé v surovině (hroznech) i následně v lahvi, působí skromně, ale hladí na patře i na duši, jestli teda máte rádi vína z Beaujolais. Překvapivě dobře se páruje s bramborákem, tradičním večerním pokrmem nenáročných hladovců. Vlastně je Beaujolais (s tou kyselinou a skromným, strohým projevem) na Velikonoce dost dobrá volba.

P1280418 Fleurie 2013 André Colonge

Fleurie 2013 André Colonge
Chtěl jsem trochu přezíravě napsat o komerční produkci (a v Beujolais by se dalo psát o příkladech, kdy komerce ruinuje celý věhlasný region!). ale během hodinového popíjení u televize mi přezíravost uplavala jako mejdlo po vodě. Typická barva odrůdy, ve vůni je víno zpočátku zavřené, ale po půlhodině se otvírá do ovocné nazrálosti a hlavně lehkých stájových vůní. V chuti hodně strohé, dobrá kyselina, až po provzdušnění přijde zralé červené ovoce, a typický závěrečný pepřový šleh jako od pomlázky. Dokud je to bez provzdušnění a bez ovoce, je to příliš asketické a kořenitý závěr jen ubírá, ale s provzdušněním a s ovocem se víno překlápí směrem k líbivosti. Jen kdyby bylo víc takové komerce, to by se to žilo! Cena byla přijatelná, etiketa je přiměřeně noblesní a prodejná, projev ve všech ohledech odrůdový a poplatný regionu. Taková komerce mi fakt nevadí.

Moselské ryzlinky 2015 už přijely, ale s nedávnou zlomeninou ruky mi jde všechno pomalu. zabalím je přes víkend a rozvážet začnu snad od pondělí. Vydržte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *