Fernand a jeho synové v roce 2021

Vinař pojmenoval víno po svém otci, jednom ze dvou zakladatelů vinařství. Jean-Fernand and François Thibaultové v roce 1991 obnovili silexové vinice Montour a vysadili tam Sauvignon blanc. Píšu obnovili, protože tam rodina už révu pěstovala, ale po epidemii révokazu vinice zanikly a obnovili je snad sto let poté. Abych tu historii dopověděl, Fernandův syn Marc Thibault vystudoval enologii a od roku 2002 pracuje ve Villargeau. V roce 2016 se přidal Markův bratr Yves a nasměroval vinařství k organickému hospodaření. Mimochodem, Fernand byl první vinař v regionu, který si koupil traktor. Na webu vinařství (tady) je několik fotek, které to připomínají.  Jednu jsem ukradl do titulního obrázku. 

Fernand & Sons 2021, Domaine de Villargeau
Podle technických informací z webu je víno z křemenných vinic (Silex), ale (teď předbíhám) podle degustace je na čistý Silex hodně plné. Technologicky je to krátké lisování (dvě hodiny) a dvanácti- až osmnáctihodinová sedimentace. Kvasí v nerezovém tanku a na jemných kvasnicích leží až do lahvování (aha, to by mohlo vysvětlovat plnost, na kterou si stěžuju o dvě věty dříve).

A dál už to je popis klasického Sauvignonu z Loiry: plná zlatožlutá barva, na nose citrusy a rybíz, svěží a středně intenzivní až intenzivní vůně. V chuti výrazná ale nepřestřelená kyselina, citrusy a žluté ovoce, dokonale trefená zralost hroznů: i přes výraznou kyselinu má chuť dost zralého ovoce a celkově plnější tělo. Včetně toho, že v závěru se tělo vytrácí a dochuť nese jen kyselina (citrusy a bílé broskve) a lehká mineralita. Za mě typický Sauvignon z Loiry s umírněnou aromatikou a výraznou kyselinou, s pěknou rovnováhou mezi svěžestí a nazrálostí. Názory na nejvhodnější čas k otevření se mohou lišit. Já bych to pil hned, ale určitě bude víno dobré i za rok nebo za dva roky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *