Vánoční pokušení

Pokušení spočívá v tom, že mám posledních 6 lahví (vykoupil jsem zbytek ve vinařství) a musím se rozhodnout, jestli si ho nemám nechat na Vánoce. Pil jsem tohle víno v říjnu v Ürzigu u večeře s vinaři nechlazené a Karl Erbes doporučoval podávat je při pokojové teplotě, jako červené. Zkouším to tak i doma, protože na co bych jezdil za vinaři do Německa, Itálie nebo Francie, kdybych si nedal říct a nepoučil se :o) že jo?

P1270104 2003 UW Auslese

2003 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese*, Weingut Karl Erbes
Vyšší citronovo-zlatá barva a zřetelně i vyšší viskozita, víno se po stěnách sklenice táhne jako med. Ve vůni převládá propolis, ale je tam i med a ovoce, trochu citrusy, ale hlavně broskve a meruňky. Voskové vůně jsou těžké, ale je tam i citrusová svěžest, a mění se to každým zakroužením skleničkou.

Chuť začíná plným náporem ovoce, svěží kyselinou, botrytickými tóny (rozinky), v pozadí všudypřítomný propolis. Sladké s 8% alkoholu. Komplexní, živé, chuťově bohaté a plné, ale stále ještě trochu hrubé a ne úplně sladěné, spíš se vnucuje myšlenka na další rok nebo dva roky vyzrávání. Trochu je to ukázka toho, co ryzlink dokáže, ale stále jsme ještě pod očekávaným vrcholem. Vyšší teplota pomáhá aromatice, takže se přimlouvám za otvírání při teplotě kolem 12 stupňů a upíjení za postupného ohřívání. Potom to můžete rozhodnout sami, ale bohatost projevu při vyšší teplotě je přesvědčivá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *