Biodynamické Auxerrois z Alsaska

BLOG P1270011 Husseren

Etiketa říká Appellation Alsace Controlée a přestože jsem tady nedávno psal, že alsaská apelace se vztahuje k původu hroznů a ne k odrůdám, stejně mě zpočátku zmátla málo známá odrůda Auxerrois.  V Alsasku je jí údajně vysazeno na dva tisíce hektarů, ale je zřídkakdy se objevuje takhle sólově. Většinou se používá v Crémantu nebo ve směsi s Pinotem Blanc (a lahvuje se jako Pinot Blanc).    

Degustovat neznámou odrůdu je dobrodružství, náročný výkon hodný Mistra! Taky jsem první den zůstal zaražený jako příslovečný pilot, degustace dopadla významně jinak, než napoprvé ve vinařství. Tehdy jsem to spláchl jako obyčejné, příjemné víno s ovocitým projevem, ani neznámá odrůda mě nevybičovala k podrobnějšímu popisu.

P1270088 Auxerrois 2013 Kuentz Bas

Auxerrois 2013 Trois Chatteaux, Kuentz-Bas
Doma to bylo podstatně jinak, kde je Pinot Blanc lehký, tam je Auxerrois naopak důrazné. Už barva je nápadně plná, zlatavá, a svádí k myšlenkám na delší maceraci. Ve vůni jablka, bílé broskve a lehce i kvasniční tóny, muškátový oříšek a máslo. Ani zdaleka to není oxidativní, ale taky ne triviální. V chuti žlutomasé ovoce, bílé broskve, šťavnatá jablka. Středně plné s důraznou kyselinou a malým zbytkem cukru (podle mých srpnových poznámek kolem deseti gramů, to není úplně málo a svědčí to o vyšší kyselině). V závěru chuti působí lehce oxidativně, ale připisuju to delšímu ležení na kvasničních kalech. První den po otevření to byla trochu divočina s bylinnými, kořenitými i taninovými tóny a hádal jsem na delší maceraci slupek (vpodstatě trochu oranžové víno), druhý den se víno víc harmonizuje a je příjemnější. Je to zajímavé už teď, ale za rok to bude lepší.

Hledal jsem potvrzení svých degustačních poznámek na webu vinařství, ale marně: pro celou biodynamickou řadu Trois Chatteaux deklarují lisování ihned po sběru a okamžitou sedimentaci s oddělením hrubých kalů. Tak jsem se obrátil přímo na vinaře Samuela Tottoliho. Ten mi k tomu řekl, že praktikují „dlouhé lisování s malým tlakem,“ v případě řady Trois Chatteaux se lisuje minimálně 8-12 hodin. Delším kontaktem moštu se slupkami chce ve výsledném víně získat víc struktury a komplexnosti (ale samozřejmě nejdůležitější je dokonalá zralost a zdraví hroznů, dodal).

Auxerrois 2013 si z alsaských bedýnek objednalo poměrně málo účastníků, tak zvlášť jim ho chci doporučit.

One thought on “Biodynamické Auxerrois z Alsaska

  1. Auxerrois barrique 2004 od vinaře Vogt jsem si užíval v Alsasku od roku 2006-2010 po lahvince a proto 2013 mám :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *