Vánoční fotoblog

P1190125 Stromek

Za menší hustotu příspěvků můžou tři prosincové týdny s dětmi a vánoční přípravy. Vánoce zařizuju podobně jako zkorumpovaný francouzský komisař v Casablance, který říká Zatkli jsme obvyklé podezřelé. Žádné experimenty s jídlem ani s vínem! Celoroční účastníky Komunitních bedýnek potěším konstatováním, že většina vín, která jsem otvíral během vánoc, pochází z bedýnek. Stromek, jak vidno z obrázku, byl pravý, přírodní. Chtěl bych napsat autentický, ale vánoční úvahy mi říkají, že na wine-blogu i v životě bude lepší se slovu autentický vyhýbat :-)      

P1140212 2013 UW kab

Ke štedrovečerní rybě bylo portugalské Encruzado a nový kabinet od Erbese, vyhrál kabinet :o) Díky vyššímu cukru byl plnější, díky spontánnímu kvašení byl pestřejší a zábavnější a díky osmi procentům alkoholu byl nejen dobře pitelný, ale i bezpečný pro nejdůležitější rodinnou večeři roku.

P1190084 Ribota 2013, Boeri

Moje skoro 87-letá matka ocenila Moscato d’Asti od Alfonsa Boeriho, s 5,5% alkoholu ozvláště vhodný pro nás dříve narozené :o) I přes moje jarní varování je stále ve slušné formě: krásná barva, plná muškátová vůně a podobná chuť, zrnitá jako starý parmazán. V chuti už dominuje cukr na úkor kdysi mladé osvěžující kyseliny, ale pořád je to zábava.

P1190095 2012 UW Sekt

V sobotu došlo i na ročníkový sekt z moselské vinice Ürziger Würzgarten. Už jsem ho na blogu propagoval a kdo si ho koupil, většinou se vrátil a koupil další. Zjistil jsem zajímavou věc: nedopitá lahev v chladničce je druhý den ještě lepší. Je plnější a mineralita je ještě výraznější, než první den. Ale je to trochu jako foglarovský bobřík sebeovládání: málokomu vydrží do druhého dne.

P1190091 2013 UW trocken ERBES

Projel jsem si i srovnání posledních dvou ročníků Erbesova suchého Spätlese. 2012 perfektně odpovídá suchému sektu, je už dokonale naleželý a lahůdkový. Spontánně kvašený ročník 2013 je ještě nepřístupný a jen zvolna se otvírá, ale odhaduju, že bude dlouhověký.

P1190083 Sancerre 2010 A Nicolas Reverdy

Sancerre 2010 A Nicolas aneb Pinot Noir z loňských loirských bedýnek se otevírá a rozvíjí. Zprvu dominuje silná kyselina, ale po čtyřech hodinách víno předvádí výrazně temnou rubínovou barvu, italsky rozjitřenou vůni lesních plodů a švestek a v chuti klidnou říznou pinotovou chuť s výraznou kyselinou. Ta odpovídá památnému ročníku 2010, třísloviny jsou průhledné jako záclony v okně a v chuti převládají ovocné vjemy, peckovité ovoce a lehce minerální závěr. Celý průběh chuti dává tušit, že víno je dobře postavené na delší archivaci – matně si vzpomínám, že je z celkem mladých vinic, kvašené ve velkých sudech a školené v bariku, nefiltrované, ale v chuti je už docela dospělé, komplexní, a jestli bych mu měl něco vytknout, tak jedině málo snahy o líbivost. Pinot Noir z vápencového podloží a s výraznou kyselinou a potlačeným ovocným projevem, strohé jako Sancerre v únoru. Bylo by krásné zvědět, co z té vinice Reverdyové udělají za nějakých 40 roků, až já tady dávno nebudu :-) Úplně burgundsky ovocité to asi nebude, ale silné a komplexní začíná být už teď, i když takovým strohým, vápencovým způsobem.

P1190096 2010 Zweigelt Reserve, MOSER copy

Ke Zweigeltu 2010 Reserve křemžského biodynamika Nikiho Mosera nemám zapsané poznámky, jen jsem si ho užíval. Před rokem jsem ho přivezl  a dva největší zákazníci mě vyhubovali, že na rozdíl od předchozího ročníku není ještě dopečený, připravený k pití. Tak teď už je a díky vyšší kyselině ročníku 2010 je silnější, pevnější. Asi ho vezmou s sebou na Galapřehlídku medailových vín Prague Wine Trophy (zatím neoficiálně 26. ledna v Internationalu).

Co jste měli o vánočním týdnu vy?

3 thoughts on “Vánoční fotoblog

  1. Sváteční popíjení u nás zajistil Erbes (takže vlastně ty, Vláďo :-) se svým kabinetem UW 2008 a též sektem UW 2012. Poznámku o zlepšení na druhý den potvrzuju.
    A i když s autentickými víny se musí opatrně, ke štědrovečerní tabuli jsem zvolil sušší veltlín od Hanse Czerného z Wagramu.

  2. Hod Boží ve znamení Erbese, kupodivu nejvíce zaujala „zapomenutá“ flaška 1991 :-) a pak moje zamilovaná 2004 :-)

    1. Děkuju za připomenutí! 1991 ET Spatlese jsem několika lidem rozmluvil větší nákupy a doporučil koupit jen 1-2 lahve, tak mi asi 5 lahví zbylo. A na vánoce jsem na ně zapomněl :o) Snad to napravím na Silvestra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *