Sylvánské toužení znova po roce

Ani se nebudu dívat, co jsem o víně psal před rokem, první dojem je příjemnější než vzpomínka. Jak už to chodí na Vánoce a nový rok, dopíjím „zbytky,“ což jsou většinou odložená dražší vína, která většinou nechci otvírat v běžném provozu, když přijdu utahaný domů a chci si odpočinout se skleničkou vína.

Na etiketě to není zmíněné, ale SEHNSUCHT… obsahuje hrozny ze dvou ešerndorfských Erste Lage, z Lumpa a Fürstenbergu. Zatříděné je jen jako jakostka (podle pravidel VDP). Sauerovy Erste Lage i Grosse Lage vína sbírají ocenění a já jsem původně dokonce podezříval výrobce, že hrozny na SEHNSUCHT jsou matematicky navíc nad limit povolený pro výrobu Erste Lage. Pravděpodobnější je ale druhá možnost, že pravidla VDP neschvalují barikové sudy pro Silvaner, a udělat Silvaner v bariku je sen každého franckého vinaře :-) SEHNSUCHT vyniká čistotou, i přes jasně přiznaný barikový sud je to především Silvaner, a zároveň má zralejší ovocný projev než klasické francké Silvanery z nerezových tanků.

SEHNSUCHT… Silvaner trocken 2020, Horst Sauer
Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva se zelenkavým odstínem, na nose zralé citrusy a letní jablíčka a horská louka. Dvě hodiny po otevření žádný sud, jen sylván. V chuti typická tenká kyselina zaoblená sudovou oxidací. Citrony a limetky, lehce jablíčka, vše o kousek zralejší než je zvykem u klasických nerezových Silvanerů, tenčí projev (tedy tenčí na víno z barikového sudu, ne na Sylván). Dlouhé mosty na stěně skleničky a 13% alkoholu. Z degustace před rokem si pamatuju pichlavé taniny v závěru, teď už po nich není ani stopy. Projev je lehký, harmonický a sud se hlásí jen lehce oxidativním projevem v závěru. Pěkná harmonie mezi lehkou sudovou oxidací a primárně ovocným sylvánským projevem, čistota a vápencově kamenitý slaný závěr. Při vší chvále je to stále jen krásně pitelné a zábavné víno, žádná kláda vyzývající k obdivu.

A samozřejmě připomínám nabídku nové beaujolaiské bedýnky s novými víny Château de Durette. Podrobnosti jsou tady, přihláška k odběru tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *