Sylvánské toužení 2020

Původně jsem nechtěl ani hledat překlad německého názvu Sehnsucht (touha), ale hned s prvním douškem jsem ztratil objektivitu. Nebudu nestranný a víno bezohledně vychválím. Jestli si to dobře pamatuju, tak je to u Sauerů jeden z mála pokusů o barikované bílé víno. Několik dnů jsem odkládal otevření s tím, že na barik je ještě brzo (ano, je), ale v neděli jsem podlehl. Je to čistá radost, živelně pitelné víno (rozuměj chlastací). Čisté projevem, pevné stavbou a strukturou, přitažlivé a zábavné. Ano, v závěru chuti dřevo ze sudu trošinku kazí dojem, bylo by lepší půl roku nebo rok počkat, ale i tak je to veliká radost.  

Sehnsucht stojí úplně mimo všechny (obchodní) řady Sauerovských sylvánů. A že jich mají: QbA (jakostka), kabinet (Ortswein), pozdní sběry (Erste Lage a Grosse Lage) a navrch i sekt a slaďáky. Sandra Sauer říkala, že v Sehnsuchtu jsou hrozny z obou escherndorfských Erste Lage, Furstenberg a Lump. Při soustředěné nákupní degustaci mě Sehnsucht nezaujal a napadlo mě, že ho nejspíš dělají z obchodních důvodů, aby nemuseli hrozny z Erste Lage deklasifikovat do Ortsweinu. Později jsem si vzpomněl, že pokusy o barikovaný Silvaner jsou ve Frankách téměř povinné. Odrůda se tomu na jednu stranu vzpírá, na druhou stranu zřejmě vinaře přitahuje výzva vyrovnat se s barikovým sudem.

Sehnsucht… 2020 QbA, Horst Sauer
Ve skleničce světlá citronově žlutá barva, vypadá to naprosto typicky sylvánově. Na nose lehká vůně citronů, lehce jablíčka a žluté ovoce, je to lehce zaoblené drobnou oxidací, ale přímé znaky sudu nenacházím. Musel bych mít mnohem lepší nos, abych tady hlásil vanilku? (Pro jistotu připomínám kovidovou sezónu a průběžně sdílené podezření na menší či větší infekci koronavirem. Občas mívám dojem, že v mých degustačních poznámkách několik dnů něco chybí, občas mi kamarádi svěřují, že něco necítí. Dávám si to do souvislosti s očkováním a koronavirovou infekcí, která nás očkované sice neskolí, ale ložisko na nosní sliznici může ovlivnit vnímání vůní. Jsou to jen spekulace amatéra a jestli to čte někdo z oboru, moc by mě zajímalo, jestli jsou podobné úvahy o lokální infekci opodstatněné nebo ne.) Zpátky k degustačním poznámkám, v chuti už se barik objeví! Krásná kyselina, lehké tělo (s ohledem na odrůdu skoro středně plné :-), úplně suché (analytická data říkají 4 gramy zbytkového cukru), citrusové a lehce zelené jablíčko, žádné kudrlinky a dlouhá chuť. V závěru trochu dřeva ze sudu (vlastně se víc projevuje při podchlazení, s oteplením se barik vytrácí) jakoby kazilo čistotu projevu, dlouhatánská dochuť nesená citrusovou a jablíčkovou kyselinou. 13% alkoholu. Čistota, preciznost, pitelnost a (pro mě) magnetická přitažlivost. Jasně, šťoural by mohl namítnout, že jako zábavné chlastací víno úplně poslouží Sauerův základní Silvaner a nemusím kupovat Sehnsucht za 20 EURO… ale v takovém případě doporučím Sehnsucht Magnum. To je za 42 EURO a to se vyplatí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *