Sylvánské Toužení 2021

Už jsem tady asi vtipkoval na účet sylvánů, že každý vinař v německých Frankách chce udělat barikovaný sylván, a některým se ten barik dokonce i povede. Sauerův Sehnsucht je vynikající, ale… včera večer jsem otvíral jeho 2022 Erste Lage Silvaner Escherndorfer Lump a prostě jsem si ho užil víc. Podobné speciality jako barikovaný Silvaner svádí k pečlivému hodnocení, zatímco známý formát nabušené nerezovky z Lumpa můžete klopit a většinou je to větší zábava než hodnocení.  

2021 Sehnsucht… QbA, Horst Sauer
Zatříděné jako jakostka. Jednak je to směs hroznů ze dvou ešerndorfských Erste Lage (Lump a Furstenberg), jednak (hádám) se barikovaný sylván asi nevejde do podmínek franckých predikátů a navíc je Horst Sauer členem VDP, takže jakostka. Stylizovaná burgundská láhev (barik) a šroubovací uzávěr (Franken), mix tradice a moderny :-) a vynikající moderní grafika etikety. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose květinová vůně s projevem kvetoucí horské louky a trochu citrusů. Mokré kamení. S časem a ohřátím i lehká tabáková aromata ze sudu. Málo až středně intenzivní, hodně elegantní. V chuti hodně suché s pěknou citrusovou kyselinou, tenkým tělem s výraznějším ovocným projevem (citrusy a jablíčko), hodně svěží a zábavný projev. V závěru trochu sevřený a slaný, celkově je víno podobné ryzlinku, ale nemá ryzlinkovou plnost. Moc se neprosazuje ani sylvánská zelenost, je to sylvánsky tenké, ale bez zelených chlorofylových tónů. A oceňuju, že barik je přítomný jen jako pohlazení, lehoučce a víc než uměřeně. Čistota, svěžest, uměřenost a harmonie. 12,5% alkoholu.

Jako chápu, že francké vinaře to svádí, aby se vyrovnali s barikovým sudem, ale viz výše, já jsem měl asi lepší dojem z nerezového Erste Lage.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *