Sylvánské modré na oslavu dobrých zpráv

Na začátek dvě dobré zprávy. Paleta vína od Horsta Sauera přijela, první objednávky jsem v Praze doručoval už v pátek. Nedosti na tom, celý ročník 2020 od Sauera je mimořádně povedený. Na Facebooku jsem vychválil Sauerovu milerku jako vyjímečně skvělé víno, hned v neděli mi dva pražští účastnící bedýnek zavolali a skoupili většinu milerky :-) Ale Frankonie je blízko, přivezu si novou. To není jako dovézt Marsalu!  

Druhou zprávu bych měl zaklepat na dřevo a raději nevyslovat. Už to vypadá, že vás do konce června nebudu obtěžovat nevyžádanými nabídkami na koupi vína. Zmizím tam, kde je tráva nejzelenější a bezmračné nebe nejmodřejší, červené víno nejčervenější… snad jsem to nezakřikl. Už jsem nikde nebyl tak dlouho, že nejtěžší bylo samo rozhodnutí. Sice ztratím přehled o tom, co se od pondělí / od středy / od čtvrtka rozvolňuje, ale snad se sám konečně rozvolním.

Na oslavu obou událostí jsem otevřel Sylvánské modré od Horsta Sauera. Je to rarita, Modrý Sylván se pěstuje na pár desítkách hektarů, a nepřekvapilo by mě, kdyby to reálně bylo do padesáti hektarů na celém světě. Už jsem o tom psal na blogu dvakrát, bílé víno z modrých hroznů, které obsahují tak málo barviva, že „po dvacetidenní maceraci dostanete bleďoučké rosé.“ Samožersky doporučuju loňský článek kvůli úvodu s lékařskou historkou o notorickém alkoholikovi.

2020 Escherndorfer Fürstenberg Blauer Silvaner S, Horst Sauer
Německé Erste Lage Fürstenberg a tudíž víno v kategorii odpovídající burgundským Premier Cru. Poměrně výrazná, plná žlutá barva s načervenalým odstínem, vysoká smáčivost. Na nose hodně zralé žluté ovoce, bílé broskve, blumy a hrozny, náznak koření. V chuti suché, plnější maličkým zbytkovým cukrem, ovocné (jablka, bílé broskve a blumy), slušná kyselina, výrazně slaný závěr. 13% alkoholu, komplexní projev s ovocem doplněným kořením a tentokrát nápadnou mineralitou, celkově pěkně harmonické až s náznakem elegance, podtržené tradiční německou čistotou a precizností. V předchozích ročnících jsem měl poznámky o vyšším glycerolu, tentokrát kyselina a svěžest převládají. Technologicky je to nerezový tank a delší ležení na kvasničních kalech, podle doteku koření s krátkou macerací slupek.

Je to rarita a zajímavost, přestože bych při hodnocení určitě dával 90+ bodů, v běžném provozu většinou dávám přednost zavedeným značkám jako je Sylvánské zelené nebo ryzlink. Na chuťové složení SZ nebo RR jsme navyklí a humanitní vědy nás učí, že člověk podvědomě vyhledává víc to co zná, než to, co se mu líbí. (Dodatečně mě napadlo, zdali se tím nedá vysvětlit i podivné tíhnutí některých lidí k reálnému socialismu a jeho stále živým představitelům… ale to už sem asi fakt nepatří :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *