Dvakrát německý Pinot Noir, z vápence a z břidlice

Musím se pochlubit, můj život se zlepšil! Nemám teď na mysli fakt, že naše vláda definitivně porazila Covid, protože to tady bylo už před rokem (a potom umřelo asi 30 tisíc lidí). Koupil jsem si kuchyňský kráječ, na fotce jsou výsledky prvního boje s prosciuttem a pancettou. Hned poté jsem kráječ odnesl do sklepa a krájím šunku nožem. Je to dřina a musím nůž několikrát denně brousit, ale celé úterý a středu jsem vydržel jen se šunkou, zeleninovým salátem, kafem a džusem. Koupit kráječ nebyl dobrý nápad, ale zase můžu pořádat kurzy zdravého stravování „Jak sníst kilo sušené šunky za dva dny.“ Jsem připraven na léto! 

Ochutnávám německá vína, abych si udělal pořádek v prioritách, co letos přivézt, a taky abych si v chladničce vyklidil poličku na francké placatky Bocksbeutel. Shodou okolností se na stole potkaly dva Pinoty z Mosely (břidlice) a Franků (vápenec) z bedýnek přivezených v minulých třech letech.

2015 Escherndorfer Fürstenberg Erste Lage Spätburgunder S, Horst Sauer
Kontrola poslední lahve po dvou letech. Pěkná světlá rubínovka s velkým gradientem, temný střed a světloučký okraj. Na nose teplá vůně zralého ovoce, třešně, švestky a dřevo. V chuti je suché jako horké léto, s málo výraznou kyselinou, středně plným tělem, zralým ovocem, s hladkým až elegantním projevem a dlouhou dochutí nesenou kořením. V závěru je ještě silný vliv dřeva, za mě až přemíra koření a tělnatosti na úkor ovoce. 13,5% alkoholu. Dopíjím lahev po dvou dnech, první den mě bavila mnohem míň, chutě byly hrubé až zrnité, nespojené. Poslední deci třetí den je o třídu lepší, ale viz výše, závěrečný vliv dřeva je stále silný a za tři roky to bude lepší.

2016 ALFA Spätburgunder trocken, Hermes
Po Pinotu z vápence Pinot z moselské břidlice (Kröv). Bordeauxská lahev uzavřená korkem, v obou případech černá etiketa. Ve skleničce je středně plná rubínově červená barva, na nose čistá typická pinotová vůně s višněmi a sudem. V chuti šťavnaté, s pěknou kyselinou, višňovo-švestkové, seštiplavým kořenitým závěrem. Hladké, minerální, dobře pitelné, projevem trochu ploché. 13,5% alkoholu. Vlastně se to i díky jisté plochosti nebo jednoduchosti dobře pije. Kdybych nemusel uvažovat i o ceně, doporučil bych pro běžné pití klidně Pinot od Hermesů. Nechci to odbýt laciným povzdechem, že Pinoty jsou prostě drahé, ale… když jsem si vygůgloval staré ceny, tak Hermes stál 530 a Sauer 600. Za tu cenu je Sauer lepší.

Spätburgunder jsem tentokrát vynechal, ale připomínám aktuální nabídku franckých ryzlinků, sylvánů a milerek Horsta Sauera. Podrobnosti jsou tady, objednávka je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *