Vernaccia Simona Santiniho je jedno z nejčastěji popisovaných vín na blogu (a je to taky jedna z nejlepších Vernaccií v Sangi). Objevil jsem ji někdy v letech 2009 – 2010 a v roce 2012 jsem ji dovezl ve dvanáctých bedýnkách tady. Tehdy ještě za 249 Kč. Později se ukázalo, že Santini hledá větší dovozce a jeho vína začal vozit Wine & Food Market. Napřed mě to namíchlo, ale dnes jsem rád, že zrovna Santiniho Vernaccia je v ČR běžně k dostání. Santini myslím zdražoval a současná maloochodní cena 349 Kč je asi korektní.
Soukromě můžu říct, že až s překladem názvu Santiniho vinařství přišlo současné pochopení odrůdy. Le Calcinae odkazuje k vápenci a ze sedmi set hektarů místních vinic ty nejlepší jsou vápencové (nebo možná jsou takové všechny a ti nejlepší vinaři si s tou znalostí nejlíp poradili, nevím). V Santiniho Vernaccii cítím eleganci, kterou často dává vínům vápencové podloží, a koncentraci, získanou delším ležením na kvasničních kalech. Na webových fotkách Santini ukazuje vápencové zkameněliny ulit druhohorních mořských živočichů, podobně jako v Chablis nebo v německých Frankách.
Vernaccia di San Gimignano 2020, Tenuta Le Calcinae
Ve skleničce je světlá slámově žlutá barva, čirá a ne-zas-až-úplně vodová, jak bývá zvykem u mladičkých Vernaccií. Na nose svěží vůně zralých citrusů a žlutých plodů, v chuti podobně: zralé citrusy a bílé broskve, svěží kyselina. V těle málo až středně plné, bohaté s lehce krémovým projevem, dost dlouhé. Vyšší zralost ovoce a lehká kořenitost v závěru chuti (hádám na prodlouženou maceraci slupek?). Je to živá, svěží, i seriózní Vernaccia s pět století dlouhou tradicí i spoustou velmi moderních projevů a odboček. Naslepo bych asi dal 90 bodů / 100.
Tenuta Le Calcinae má bio-certifikaci, ale upřímně, zrovna to není v Sangi to nejdůležitější. Mnohem víc by mě zajímaly skutečné hektarové výnosy a případná redukce sklizně (degustační poznámky o vyšší ovocné zralosti ukazují na redukci úrody, ale myslím si, že v Sangi to není zvykem. Říká se, že Vernaccia dává dvě kila hroznů na hlavu a není důvod to omezovat…)