Sylván od Rainera Sauera

BL IMG_165857 Eschendorf vjezd

Po dlouhém hledání jsem našel čtyři roky starý článek a s překvapením jsem zjistil, že jsem už tehdy přirovnával francké Silvanery k Chablis („je to kříženec dobrého Chablis a suchého Rieslingu z Porýní,“ to je lepší než moje měsíc staré texty :) a dokonce jsem psal o mladičké Audrey Hepburnové v bílých plesových šatech. Jo, to byly časy! Připomíná mi to povzdech stárnoucího básníka:
Tma sedá Arno černě svítí
slunce se šetří na ráno
zbývá jen najít důvod k žití
a mám vyhráno    

BL P1340621 Muschelkalk Rainer Sauercopy

2016 Silvaner Muschelkalk trocken, Rainer Sauer
Označené na etiketě jako VDP Ortswein Escherndorf, čili podle nového VDP označení. Podle přívlastkového systému by to byl skoro klasický kabinet. To skoro píšu, protože víno má trochu vyšší alkohol (12,5%) a netradičně i malý zbytek cukru, necelé tři gramy na litr.

Sauerovy ambaláže jsou výrazné a dobře čitelné, ale graficky laděné do šediva. Málo okázalé a málo přitažlivé. Ve skleničce světlá citronová barva, na nose hodně svěží, lehké, travnaté a kořenité. V chuti svěží až do perličky, s pěknou kyselinou zaoblenou minerálním tónem (a trochu i zbytkovým cukrem). Tráva, podzimní jablka, jen lehounce pepř, lehkost a pitelnost. 12,5% alkoholu bych nehádal, víno působí lehce. Díky tomu se hodně prosazují kamenité minerální tóny, pocházející kupodivu z vápence se zbytky ulit mořských živočichů (muschelkalk). Zbytkový cukr ohlazuje hrany a nejspíš dělá víno plnější a přístupnější širokému publiku, v chuti se moc neprosazuje. Mate mě jen to, že při zářivojé cestě do Franků jsem se setkal jen s úplně suchými kabinety, takže Sauerovy tři gramy cukru jsou malým vybočením. Přesto je celkový dojem skutečně trocken / suchý, takže žádné drama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *